Vijojnë luftimet në Sudan, sulmet ajrore goditën Kartumin pavarësisht armëpushimit

Sulmet ajrore kanë goditur kryeqytetin e Sudanit, Khartoum, pavarësisht nga një armëpushim që synon të bëjë që civilët të largohen.

Ushtria tha se po sulmonte qytetin për të larguar rivalët e saj paraushtarakë, Forcat e Mbështetjes së Shpejtë (RSF). Luftimet u intensifikuan edhe pse palët ndërluftuese thanë se do ta zgjasin armëpushimin edhe me tre ditë të tjera.

Më shumë se 500 vdekje janë raportuar me numrin e vërtetë të viktimave që besohet të jetë shumë më i lartë. Miliona mbesin të bllokuar në Khartoum.

Komandanti i ushtrisë, gjenerali Abdel Fattah al-Burhan dhe shefi i RSF-së, gjenerali Mohamed Hamdan Dagalo, i njohur më mirë si Hemedti, po konkurrojnë për pushtet - dhe nuk pajtohen veçanërisht në lidhje me planet për të përfshirë RSF-në në ushtri.

Gjeneralët ranë dakord për një armëpushim humanitar pas përpjekjeve intensive diplomatike nga vendet fqinje, SHBA, MB dhe OKB. U zgjat, por nuk u mbajt.

Megjithatë, sipas ushtrisë, mbetet e paqartë se çfarë do të bëjnë ata në fazën tjetër të marrëveshjes së arritur me ndërmjetësimin e SHBA-së dhe Arabisë Saudite.

Pse kanë shpërthyer luftimet në Sudan?

Kaos në port ndërsa mijëra njerëz nxitojnë të largohen nga Sudani

Përpara njoftimit të zgjatjes të dielën, ushtria tha se kishte kryer operacione kundër trupave të RSF-së në veri të qendrës së qytetit.

Hamid Khalafallah, nga Instituti Tahrir për Politikat e Lindjes së Mesme, është një nga ata që nuk mund të ikë.

“Kur ka bombardime shumë të forta dhe afrohet, ne strehohemi në shtëpi, përpiqemi të vijmë të gjithë në një dhomë qendrore, larg dritareve, larg mureve, e kështu me radhë, dhe thjesht shtrihemi në dysheme derisa të kalojë.

"Kur është pak më larg, ne përpiqemi të përdorim orët e qeta që marrim - disa orë në ditë - për të dalë shpejt dhe për të marrë atë që na nevojitet, e cila është gjithashtu shumë e rrezikshme, por ne duhet ta bëjmë atë."

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq (KNKK) thotë se një aeroplan u ul në Port Sudan me tetë tonë ndihma, duke përfshirë pajisje shëndetësore për spitalet.

"Me armiqësitë ende në vazhdim, ekipet e KNKK-së do të kenë nevojë për garanci për kalim të sigurt nga palët në konflikt për të dorëzuar këtë material në objektet mjekësore në vendndodhje me luftime aktive, si në Khartoum", thuhet në një deklaratë.

Më shumë se 70% e objekteve shëndetësore në kryeqytet janë detyruar të mbyllen si pasojë e luftimeve që shpërthyen më 15 prill.

Korrespondenti diplomatik i BBC, Paul Adams, i cili po monitoron ngjarjet nga Nairobi në Kenia, thotë se ushtria do ta ketë të vështirë të dëbojë RSF-në nga Khartoum.

Me gjithë fuqinë e lartë të zjarrit të ushtrisë, RSF-të janë shumë të lëvizshëm dhe më të përshtatshëm për luftërat urbane, shton korrespondenti ynë.

Vendet e huaja kanë evakuuar shtetasit e tyre mes kaosit.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi të dielën se do të organizonte një fluturim përfundimtar evakuimi të hënën - dy ditë pasi tha se kishte përfunduar operacionin e saj për të nxjerrë shtetasit britanikë jashtë. Zyra e Jashtme (FCDO) këshilloi ata që dëshirojnë të largohen të udhëtojnë në pikën e evakuimit në Port Sudan përpara orës 12:00 (10:00 GMT). Deri më tani, 2,122 persona janë evakuuar, thuhet në deklaratën e FCDO.

Një autokolonë e organizuar nga SHBA ka arritur në Port Sudan për të evakuuar më shumë shtetas amerikanë me anije në Jeddah në Arabinë Saudite. Ai tha se qindra amerikanë ishin larguar tashmë, përveç diplomatëve të evakuuar nga ajri një javë më parë.

Të shtunën, ish-kryeministri sudanez Abdalla Hamdok paralajmëroi se konflikti mund të bëhet më i keq se ai në Siri dhe Libi. Këto luftëra kanë çuar në qindra mijëra të vdekur dhe kanë shkaktuar destabilitet në rajonet më të gjera.

Duke folur në Nairobi, ai tha: "Unë mendoj se do të jetë një makth për botën. Kjo nuk është një luftë midis një ushtrie dhe një rebelimi të vogël. Është pothuajse si dy ushtri."

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Shëngjin/ I kërkuar për trafikun e 110 kg kokainë, arrestohet 39-vjeçari me qëllim ekstradimin në Itali

Shëngjin/ I kërkuar për trafikun e 110 kg kokainë, arrestohet 39-vjeçari me qëllim ekstradimin në Itali