Vijojnë tensionet në lindjen e mesme, palestinezët sulm terrorist në bregun perëndimor! Vriten dy izraelitë

Vijojnë tensionet në lindjen e mesme, palestinezët sulm terrorist në bregun perëndimor! Vriten dy izraelitë

Incidenti në Bregun perëndimor

Ushtria izraelite ka raportuar për mediat se një person i armatosur nga Palestina ka hapur zjarr drejt një automjeti izraelit duke lënë të vdekur dy persona.  Palestinezi i armatosur ka vrarë dy izraelitë në makinën e tyre në Bregun Perëndimor të pushtuar, tha qeveria izraelite.

Në një deklaratë të përbashkët nga kryeministri Benjamin Netanyahu dhe ministri i Sigurisë Kombëtare Itamar Ben-Gvir këtë të diel, u shprehën se sulmi terrorist vjen nga një palestinez

"Janë vrarë dy civilë izraelitë në një sulm terrorist palestinez" në një incident pranë qytetit të Nablusit në veri të territorit të pushtuar.

Mjekët thanë se viktimat pranë Haëara, një zonë që sheh fërkime të rregullta midis palestinezëve dhe kolonëve, ishin burra rreth të 20-tave.

Një zëdhënës i vendbanimeve tha se ata ishin banorë të Har Bracha, një vendbanim 8 km (5 milje) larg skenës së sulmit. Sara Khairat e Al Jazeera, duke raportuar nga Jeruzalemi Perëndimor, tha se forcat izraelite po kërkonin për sulmuesin.

“Forcat izraelite të sigurisë mbyllën disa nga pikat e kontrollit dhe ata ende janë në kërkim të personit që kreu këtë [sulm]”, tha ajo.

Sulmi me të shtëna të së dielës vjen në mes të tensioneve në rritje në të gjithë Bregun Perëndimor të pushtuar pas një sulmi ushtarak izraelit në Nablus, në të cilin 11 palestinezë u vranë të mërkurën.

Sipas shifrave palestineze, të paktën 65 palestinezë janë vrarë nga zjarri izraelit që nga fillimi i këtij viti.

Të dielën, përfaqësuesit izraelitë dhe palestinezë po zhvillonin bisedime në Jordani, sipas mediave shtetërore në mbretëri, në një takim "politik-sigurie" që synonte të rivendoste qetësinë pas dhunës vdekjeprurëse.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

S'ndalen pasojat e nëndeklarimit! Mbi 55% e punonjësve nuk arrijnë pagën mesatare! Shtohen ata me rroga minimale

S'ndalen pasojat e nëndeklarimit! Mbi 55% e punonjësve nuk arrijnë pagën mesatare! Shtohen ata me rroga minimale