Vijojnë tensionet Suedi-Turqi, digjet flamuri suedez në Indonezi pas grindjes së NATO-s

Vijojnë tensionet Suedi-Turqi, digjet flamuri suedez në Indonezi pas grindjes së NATO-s

Protestat në Indonezi

SUEDI- Protestuesit u mblodhën jashtë ambasadës suedeze në Indonezi, të hënën për të demonstruar kundër djegies së një Kurani nga një politikan danez i ekstremit të djathtë. Djegia e Kuranit dhe protestat kanë çuar në një grindje të madhe diplomatike midis Suedisë dhe Turqisë.

Suedia ka nevojë për miratimin e Turqisë për t'u bashkuar me NATO-n, por pas këtyre tensioneve, ky bashkim duket i vështirë.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha kohët e fundit se vendi i tij mund të miratojë ofertën e Finlandës, por jo atë të Suedisë. Protesta të tjera kundër Suedisë janë zhvilluar edhe në Pakistan, Irak, Iran, Afganistan dhe Liban këtë muaj. Ambasada suedeze në Xhakartë tha se djegia nuk pasqyron opinionin e qeverisë.

"Ne i bëjmë thirrje qeverisë indoneziane që jo vetëm ta dënojë këtë, por gjithashtu të bashkohet në bojkotimin e gjithçkaje suedeze," tha një protestues në Xhakartë, Ëati Salam.

"Ajo që bënë ata [suedezët] ishte një fyerje ndaj shkrimit tonë të shenjtë," tha një tjetër, Junaedi Abdilla.

Që nga pushtimi i Rusisë në Ukrainë në shkurt të vitit të kaluar, Suedia dhe Finlanda kanë aplikuar për t'u bashkuar me NATO-n.

Çdo zgjerim i NATO-s duhet të miratohet nga të 30 anëtarët - dhe Turqia me sa duket ra dakord me ofertën e Suedisë dhe Finlandës në qershor.

Por miratimi zyrtar është shtyrë. Turqia i ka thënë Stokholmit se duhet të ekstradojë kurdët që i konsideron si terroristë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët

Euro 2024/ Zhgënjen Kosova përballë skuadrës modeste, Zvicra me pikë të plota, Skocia ‘gjunjëzon’ spanjollët