Vijon moti i keq në New York, rritet bilanci i viktimave! Nis rihapja e rrugëve për qarkullimin në festat e fundvitit

Vijon moti i keq në New York, rritet bilanci i viktimave! Nis rihapja e rrugëve për qarkullimin në festat e fundvitit

Situata nga moti i keq në New York

Festat e fundviti nuk kanë qenë shumë entuziaste në Shtetet e Bashkuara të Amerikës për shkak të kushteve të vështira atmosferike. Stuhitë e moti i keq kanë rritur bilancin e viktimave në 40 në perëndim të Nju Jorkut, shumica e tyre në zonën Buffalo.

Rrugët janë rihapur këtë të enjte ndërsa autoritetet vazhduan kërkimin për njerëzit që mund të kenë vdekur ose janë bllokuar dhe vuajnë pas stuhisë së javës së kaluar.

"Është bërë përparim i rëndësishëm" në heqjen e borës, tha Broën në një konferencë shtypi të mërkurën vonë. Rrugët periferike, autostradat kryesore dhe Aeroporti Ndërkombëtar Buffalo Niagara tashmë ishin rihapur.

Garda Kombëtare po shkonte derë më derë për të kontrolluar njerëzit që humbën energjinë dhe autoritetet u përballën me mundësinë e gjetjes së më shumë viktimave pasi bora shkrihej mes motit gjithnjë e më të butë. Policia e Buallit dhe oficerët e agjencive të tjera të zbatimit të ligjit kërkuan gjithashtu viktima, duke përdorur ndonjëherë makinat e dëborës personale të oficerëve, kamionë dhe pajisje të tjera.

Kujtojmë se më herët, Nju Jorku shpalli gjendjen e emergjencës kur kishte 28 viktima. 

G.MO/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Shëngjini turistik i lënë pas dore, s’ka investime në rrugë e kanalizime! Banorët: Problem prej 40 vitesh

Shëngjini turistik i lënë pas dore, s’ka investime në rrugë e kanalizime! Banorët: Problem prej 40 vitesh