Vijon rënia e Euros në vlerën 114.4 lekë! Shkaqet janë remitanca, paraja informale dhe norma e interesit e Bankës së Shqipërisë

Vijon rënia e Euros në vlerën 114.4 lekë! Shkaqet janë remitanca, paraja informale dhe norma e interesit e Bankës së Shqipërisë

Foto ilustruese

Vijon rënia e monedhës Euro, kundrejt lekut shqiptar. Banka e Shqipërisë njofton se këtë të enjte një euro u shit me vlerën 114.4 lekë, ose 0.26 lekë më pak se të mërkurën kur vlera e shitjes u regjistrua në 114.66.

Rënia ka nisur prej fillimit të muajit mars, një periudhë jo e zakontë kjo për këtë trend të monedhës europiane. Kjo e fundit zakonisht shënon ulje gjatë verës me ardhjen e emigrantëve dhe gjatë festave të fundvitit. Kjo zbritje e euros këtë periudhë është e ngjashme me trendin e shënuar në dhjetor, kur euro arriti nivelin më të ulët historik 112.8 lekë në 28 dhjetor 2022.

Ulja e euros është tregues i pranisë me tepricë të monedhës europiane në vendin tonë. Shkaqet e rënies së euros janë remitanca, paraja informale, norma e interesit e Bankës së Shqipërisë që detyrojnë bizneset të marrin kredi në euro.

A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Or tej: 09/03/2023 16:09

    Fajin e kane Eurot qe futen me thase nga droga or teeeejjjjj

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli