Vila ku po mbahet takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, dikur ishte në pronësi të ish liderit jugosllav, Josip Broz Tito

Vila ku po mbahet takimi Kurti-Vuçiç në Ohër, dikur ishte në pronësi të ish liderit jugosllav, Josip Broz Tito

Vila ku po zhvillohen bisedimet

KOSOVË- Takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është mbajtur në një nga vilat sekrete të ish-presidentit të Jugosllavisë, Josip Broz Titos, në Ohër.

Vila Biljana është një kompleks vilash shtetërore në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Ky kompleks i vilave përfshin vilën e presidentit të Maqedonisë së Veriut, vilën e kryeministrit dhe vilën e ministrisë së policisë dhe disa të administratës publike.

Në periudhën e komunizmit ky kompleks ishte në pronësi të Josip Broz Titos, por tani është në pronësi të qeverisë së Maqedonisë së Veriut. Në periudhën e verës vilat shfrytëzohen për pushimet e pushtetarëve maqedonas. Vila Biljana në Ohër, ku sot, është duke u mbajtur provesi dialogues mes Kosovës dhe Serbisë, është e vendosur në një shkëmb, ku shihet pamja e bukur e Liqenit të Ohrit. Kjo ishte një nga rezidencat zyrtare verore të Josip Broz Titos.

Ka shumë pak informacion në dispozicion për historinë e kësaj pasurie, si për shembull kur u ndërtua [ndoshta fundi i viteve 50/fillimi i viteve 60], cili arkitekt e projektoi atë, ose saktësisht sa kohë kaloi Tito aty. Në periudhën e komunizmit ky kompleks ishte në pronësi të Josip Broz Titos, por tani është në pronësi të qeverisë së Maqedonisë së Veriut. Në periudhën e verës vilat shfrytëzohen për pushimet e pushtetarëve maqedonas.

Vila Biljana në Ohër, ku sot, është duke u mbajtur provesi dialogues mes Kosovës dhe Serbisë, është e vendosur në një shkëmb, ku shihet pamja e bukur e Liqenit të Ohrit. Kjo ishte një nga rezidencat zyrtare verore të Josip Broz Titos.

Ka shumë pak informacion në dispozicion për historinë e kësaj pasurie, si për shembull kur u ndërtua [ndoshta fundi i viteve 50/fillimi i viteve 60], cili arkitekt e projektoi atë, ose saktësisht sa kohë kaloi Tito aty.

Megjithatë, dihet me siguri se Tito ka kaluar shumë kohë në vilë gjatë një vizite zyrtare në rajonin e Ohrit në vitin 1967, ngjarje kjo e dokumentuar plotësisht.

Në periudhën post-jugosllave, Villa Biljana filloi të përdoret nga politikanët maqedonas.

Sot, vila është në pronësi të qeverisë dhe presidentit maqedonas, shtetarët e të cilit e përdorin si vilë të tyre personale verore (ndërsa përdoret edhe për mysafirë të përfaqësuesve të lartë dhe diplomatikë).

Meqenëse vila përdoret për të strehuar politikanë të rangut të lartë të qeverisë, qasja në publik është rreptësishtë e ndaluar dhe kjo vilë ruhet ditë e natë.

Ndryshe këto janë vila që të lënë pa frymë, rezidenca elegante të ndërtuara me materialet më të shtrenjta dhe brendësia është po aq luksoze sikur të ishe në një kështjellë të një fisniku mbretëror evropian. Të 34 vilat sot nuk kanë shkëlqimin e dikurshëm, por shumica e tyre janë të ruajtura dhe autentike.

Kujtojmë, ajo që tani është një nga territoret më magjepsëse në Ballkan, ishte ende kryesisht e paeksploruar më parë. Në të kaluarën, ishte kufiri midis Shqipërisë së Enver Hoxhës dhe Jugosllavisë së Josep Broz Titos. Të dy liderët politikë e kishin favorizuar liqenin si destinacion pushimi. Ndërsa marshalli dikur pushonte në Villa Biljana, pranë qytetit të Ohrit, Hoxha i kalonte ditët e verës në fshatin e gjelbëruar Drilon, pak kilometra larg Pogradecit, qyteti kryesor shqiptar me pamje nga liqeni.

Edhe në dhomën ku u mbajt sot takimi trelateral mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i ndërmjetësuar nga përfaqësuesi i lartë, Josep Borrell dhe i dërguari special për dialogun Miroslav Lajçak, shihet se tavolina, karriget dhe orenditë janë ruajtur nga koha kur janë ndërtuar. /Klankosova.tv.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • MëmFisi: 18/03/2023 17:43

  Eeeee..,dikur... sikur thot At Ndre Mjeda: o Moj Shqypni e mjera Shqypni,kush t'ka qit me Krye në hi?! Ti je pas ken Nji Zojj e Randë,Burrat e Dheut t'thirrshin Nanë!

  Përgjigju
 • Dardania ilyricum: 18/03/2023 17:21

  Asht në Tokë të t'parëve tanë,njejt ashtu si Shën Naumi,na e kanë granit e marr me dredhi e me pabesi!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)