Vinte nga Ekuadori, sekuestrohen 400 kg kokainë mes arkave të bananeve 'Derby' në Malin e Zi! Punëtorët njoftuan policinë, nisin hetimet

400 kilogramë kokainë janë sekuestruar nga autoritetet e Malit të Zi pasditen e sotme në magazinën e kompanisë së njohur, “Voli”. Mësohet se droga ishte fshehur në arkat e bananeve të kompanisë ‘Derby’ të cilat vinin nga Ekuadori.

Sipas raportimeve nga mediat vendase, ishin disa punëtorë që njoftuan policinë pasi konstatuan drogën mes arkave me banane. Policia aktualisht ndodhet tek magazina ndërsa punonjësit do të japin deklaratat e tyre.

Droga e sekuestruar mes arkave me banane

Sakaq, punëtorëve ju është ndalur rikthimi në magazinë deri në përfundim të hetimeve. Kompania e njohur 'Derby' mësohet se sjell banane edhe në Shqipëri. Deri më tani nuk ka asnjë person të ndaluar ndërsa autoritetet kanë nisur hetimet.

Në lidhje me ngjarjen, ka reaguar edhe politikani malazez, Marko Milaçiç. Ai i bën thirrje autoriteteve të reagojnë urgjentisht. Mediat vendase kanë publikuar edhe pamjet e magazinës ku gjet droga.

"Sapo kemi marrë një foto nga qendra logjistike 'Voli' ku dyshohet se një sasi e madhe droge është kapur mes arkave me banane. Mali i Zi i bën thirrje të gjitha autoriteteve të reagojnë urgjentisht."-shkruan Milaçiç në rrjete sociale.


Magazina ku u gjet droga

Media RTCG shkruan se Ekuadori është kthyer në një burim të sigurt për kontrabandistët europianë të drogës në vitet e fundit, veçanërisht për shqiptarët, malazezët, spanjollët, grekët, holandezët dhe belgët.

Midis 2017 dhe 2021, sipas raporteve të migracionit, në Malin e Zi kanë hyrë 721 shqiptarë, 1053 bjellorusë, 3111 grekë dhe 192 malazezë. Sipas “Primicias”, llogaritet se 30 për qind e tyre shkojnë në Mal të Zi për kontrabandë droge.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:14
Dalin pamjet e magazinës ku u kapën 400 kokainë në Malin e Zi (VIDEO)

Dalin pamjet e magazinës ku u kapën 400 kilogramë kokainë në Malin e Zi. Droga vinte nga Ekuadori ndërsa u gjet mes arkave me banane të kompanisë së njohur 'Derby'.

Ora 19:09
Kapen 400 kg kokainë, politikani malazez: Autoritetet të reagojnë urgjentisht

1642011227_11238128255240257220481920x080006b187d86870b2fd80ba21e3dcc1b2279.jpg

Politikani malazez, Marko Milaçiç, ka reaguar në lidhje me drogën e sekuestruar në Malin e Zi. Ai shprehet se autoritetet duhet të reagojnë urgjentisht.

"Sapo kemi marrë një foto nga qendra logjistike 'Voli' ku dyshohet se një sasi e madhe droge është kapur mes arkave me banane. Mali i Zi i bën thirrje të gjitha autoriteteve të reagojnë urgjentisht."-shprehet ai në rrjete sociale.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 13/01/2022 02:38

    Duket qe pas /gjetjeve/ ne Durres,trafikantet kane nderuar adresen e dergimit,por prape duhet kujdes,kesaj radhe me kamionet me banane qe vijne ne Shqiperi nga Mali i Zi,sepse cunat duan pjesen e porositur qe u takon.Cmimi i kokaines/gr ka per t'u ngritur pakez tani,se iu zgjat itinerari.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Shqipëria do të armatoset me sistemin antitank, e konfirmon ministri: S’ka lidhje me ndonjë kërcënim