Viti i Ri, në Lezhë e Vlorë trafik i rënduar, qytetarët: Të gjendet një zgjidhje, shqetësim i madh (VIDEO)

Festa e fundvitit ka sjellë një shtim të numrit të automjeteve që lëvizin në qytetet e Shqipërisë kjo edhe se emigrantët kanë zgjedhur që festat ti festojnë në atdhe.

Në rrugët e qytetit të Lezhës paraqitet trafik i rënduar dhe kaos në lëvizje. Problematika më e madhe paraqitet në hyrje dhe dalje të qytetit si pranë tregut të lirë.

Prej disa ditësh lëvizja është mjaft e vështirë, pasi në shumë raste ka dhe bllokim të qarkullimit. Qytetaret thonë se trafiku i rënduar është një problematike e vazhdueshme, duke u kthyer në shqetësim për ta, ndërsa si zgjidhje shohin përmirësimin e infrastrukturës rrugore.

“Nuk ka rrugë, s’ka hyrje dalje. Kur ka refugjatë.

Rrugët e ngushta. Ka shumë.

Për festa është i ngarkuar kaq shumë, rrugët janë të ngushta. S’ke ku të shkosh. Për çdo festë krijohet edhe gjatë verës”, thonë qytetarët.

Për të përballur fluksin e automjeteve që lëvizin në rrugët e Lezhës, policia rrugore dhe ajo e rendit kanë shtuar prezencën e tyre. Efektivet janë vendosur në nyjet më problematike, duke ndërhyre në normalizimin e lëvizjes së automjeteve. Synimi për të parkuar automjetet drejt qendrës së qytetit e rënden edhe më shumë situatën, pasi vendparkigjet janë të pakta referuar numrit të lartë të makinave. Trafiku i rënduar pritet ta shoqëroje Lezhën, deri në ditët e para të janarit të vitit që vjen, kur nis dhe largimi i emigrantëve.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:59
Viti i Ri, trafik i rënduar në Vlorë, ’paralizohen’ Bulevardi, Lungo Mare dhe rruga Transballkanike

 

Trafik i rënduar paraqitet ditën e sotme në Vlorë. Lëvizjet me makina janë shtuar për shkak edhe të ardhjes së emigrantëve për të festuar Vitin e Ri, ndërsa të tjerë qytetarë nxitojnë për të bërë blerjet e fundit. Report Tv sjell pamje nga trafiku, ndërsa është pothuajse e pamundur të qarkullosh  me makinë në çdo segment rrugor të Vlorës. Kritike nga trafiku situata paraqitet në rrugën Transballkanike, Bulevardin e Vlorës si dhe në Lungomare.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë

Këshilli Bashkiak miraton projektin e ri “Ecole 24”: Kurse falas në teknologji për të rinjtë