Vizita e papritur e Lavrov në Athinë, çfarë do të thotë për situatën në Mesdhe

Pas njoftimit të ambasadës Ruse në Athinë se Moska njeh të drejtën ligjore të Greqisë në përputhje të plotë me ligjin ndërkombëtar për të zgjatur ujërat e saj territoriale në 12 milje, Ministri i Jashtëm rus do të vizitojë Athinën në 26 tetor.

Vizitë kjo pas përpjekjeve të Nikos Dendias, ministrit të jashtëm grek për të mbyll përçarjet në marrëdhëniet greko-ruse. Lëvizja e Moskës, duket si një shenjë mbështetëse ndaj nismave greke. Njoftimi mbi ujërat territoriale Greke dhe vizita e Lavrov janë pjesë e kornizës së ngushtë të marrëdhënieve dypalëshe, por në të njëjtën kohë është një mesazh indirekt dhe i qartë për Erdogan.

Njoftimi për zgjerimin e ujërave territoriale Greke dhe vizita e Lavrov duhet të parë si përgjigje indirekte e Moskës ndaj Ankarasë.  Të cilën sipas Lavrov, Rusia nuk e ka konsideruar Turqinë si një aleat strategjik, por një partner strategjik, një marrëdhënie që ka një rëndësi strategjike në shumë aspekte”.

/I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përçarja e PD mes Berishës dhe Bashës, mendoni se garanton fitoren e PS në 6 bashkitë?×

Lajmi i fundit

John

Ja video e hotelit në Tiranë ku u mbajtën 'peng' 30 emigrantët