Vladimir Putin fton Kim Jong-un të vizitojë Rusinë

Vladimir Putin dhe Kim Jong-un

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka pranuar ftesën që të vizitojë Rusinë. Kryetarja e Këshillit të Federatës, Valentina Matviyenko, pas takimit me liderin Korean, ka deklaruar për lajmin e mire.

Kam përmbushur detyrën e Vladimir Putinit dhe e kam kaluar mesazhin e tij, Kim Jong-un tha se konfirmon gatishmërinë dhe dëshirën e tij për të bërë një vizitë në Rusi, tani diplomatët do të jenë të përfshirë te puna në lidhje me kohën dhe vendin e vizitës.  

                    Valentina Matviyenko

Mirëpo gjithashtu bëhet e ditur nga Matviyenko se udhëheqësi i Koresë së Veriut ka në plan të diskutojë strategjinë dhe perspektivat e bashkëpunimit mes dy vendeve me Putinin, si dhe një gamë të tërë të çështjeve relevante serioze të agjendës globale.

Ai është i bindur se Rusia" po luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në zgjidhjen politike dhe diplomatike "të Gadishullit Korean.  

                Valentina Matviyenko

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ditë acari në vend, a i përballoni dot kostot e ngrohjes?×

Lajmi i fundit

John

Berisha me kandidat të pavarur në zgjedhjet e pjesshme lokale? Celibashi për Deutche Welle: Duhet të marrin firmat e 1% të listës së zgjedhësve