Vlora qyteti me kriminalitetin më të lartë, por pa prokurorë! KLP: Në korrik do të emërohen magjistratë të rinj

Aktualisht janë vetëm 11 prokurorë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë në Vlorë nga 17 që duhet të ketë kjo trupë. Problematika e shkaktuar nga vetting-u vihet re në të gjitha prokuroritë e rretheve

"I tërë sistemi i drejtësisë ka mungesa te theksuara sidomos prokuroritë e rretheve janë shumë të ngarkuara. Në këto kushte do e zbusim pak me magjistratët e rinj që do të emërohen në korrik, presim që ata të amortizojnë problematikën , por gjithsesi nuk është se zgjidhet kjo çështje."

"Komisioni i kualifikimit nuk ka lidhje me këshillin e lartë të prokurorisë është institucion më vete i cili merret me verifikimon e gjyqtarëve dhe prokurorve por gjithsesi përderisa ligjvënësi e ka shtyrë me dy vjet mandatin , do të thotë që ka krijuar problematika, pasi nuk është aspak e lehtë për të verifikuar secilin magjistrat."

Këtë deklaratë numri dy i Këshillit të Lartë të prokurorisë e bëri pas prezantimit të kreut të ri të prokurorisë së Vlorës, Aurel Zarka, i cili foli për punën e sforcuar.

"Duke pasur parasysh që ka një mungesë të theksuar prokurorësh, jemi më pak se gjysma , i bie që një prokuror bën punën dyfish. Me ndihmën dhe të institucioneve dhe mirëkuptimin e qytetarëve mendojmë ra përballojmë derisa të plotësohet trupa."

Zarka merr drejtimin e prokurorisë së shkallës së parë Vlorë pas komandimit të Erion Çelës si prokuror pranë Apelit të Vlorës.

SI.E./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Soni: 11/05/2022 21:06

    Po si vute prap nje prekuror qe ri me kriminel nuk e shikoni o ju te klp turp

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Senati amerikan miraton ndihmën 60 mld dollarë për Ukrainën! Biden: Armët në Kiev këtë javë! Zelensky: Ndihmë kyçe për rivendosjen e paqes

Senati amerikan miraton ndihmën 60 mld dollarë për Ukrainën! Biden: Armët në Kiev këtë javë! Zelensky: Ndihmë kyçe për rivendosjen e paqes