Vlorë, 6 të arrestuarit e RENEA-s dalin sot në gjykatë, arrest me burg për Santilno Bashon, për 4 të tjerët arrest me burg 45 ditor (VIDEO)

VLORË-  Gjykata e Vlorës la në burg 6 të arrestuarit në një operacion të RENEA-s në qytetin bregdetar të cilët u kapën me armë.

Santiljano Basho, Mariglen Aliaj, Bruno Shehu, Mehmet Hoxhaj, Beraldo Xhindi dhe Kevin Metaj u arrestuan mbrëmjen e së dielës në një lokal në Bulevardin “Ismail Qemali” të Vlorës.

Gjatë aksionit u sekuestruan dy pistoleta, fishekë, 3 automjete, 2600 euro dhe 8 celularë. Sipas policisë, armët i përkasin Santiljano Bashos dhe Mariglen Aliajt ndaj Gjykata i la në burg pa afat.

Ndërsa 4 shokët e tyre u lanë me masën e arrestit me burg me afat 45 ditë. Një nga të arrestuarit për moskallëzim krimi, 29-vjeçari Beraldo Xhindi, sipas familjarët ishte i zoti i lokalit, ku shërbente edhe si kamerier.

Santiljano Basho eksponent i njohur i krimit, i dënuar 4 vite më parë pasi kanosi dajën e tij për t’i marrë një shumë parash, është vëllai i të fortit të Selenicës, ‘Tesi Basho’.

Vendimi i gjykatës
1- Satilno Basho ‘arrest me burg’ akuzohet për "Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armeve, armeve shperthyese dhe i municionit”
2- Mariglen Aliaj,”arrest me burg”, akuzohet për “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armeve, armeve shperthyese dhe i municionit”
3- Bruno Shehi, “arrest me burg” me afat 45 ditor, , akuzohet për “Moskallëzim i krimit”
4- Kevin Metaj,”arrest me burg” me afat 45 ditor, i akuzuar per kryerjen e vepres penale "Moskallezimi i krimit”
5- Mehmet Hoxha, i akuzuar për “Moskallëzim i krimit”, masa  "arrest me burg", me afat 45 ditor, 
6- Beraldo Xhindi, i akuzuar per kryerjen e vepres penale "Moskallezimi i krimit”, masa e sigurimit  "arrest me burg", me afat 45 ditor

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 11:26
Operacioni i RENEA-s, mes të arrestuarve në Vlorë edhe kamerieri i lokalit

1695194017_vlore.jpg

Mes të arrestuarve nga RENEA në Vlorë është edhe Berildo Xhindi. Familjarët thonë se ai ishte i zoti i lokalit, ku shërbente edhe si kamerier.

Familjarët e Beraldo Xhindi, i akuzuar për kryerjen e veprës penale "Moskallëzimi i krimit” kanë protestuar para Gjykatës së Vlorës, në shenjë kundërshtimi për masën e sigurisë që kjo e fundit i ka caktuar 29-vjeçarit, duke e lënë në "arrest me burg", me afat 45 ditor.

 

S.G/G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Një muaj pas takimit në Beograd, Komandanti i KFOR-it bisedë telefonike me komandantin e ushtrisë serbe

Një muaj pas takimit në Beograd, Komandanti i KFOR-it bisedë telefonike me komandantin e ushtrisë serbe