Von der Leyen - Macron, falenderime dhe sintoni për çështjet europiane (VIDEO)

Maratona diplomatike e Ursula Von der Leyen nuk mund të mos niste nga Parisi, ku u takua me presidentin francez, Emmanuel Macron.

A duhet ta vizitonte? Ishte Presidenti francez që sugjeroi dhe mbështeti kandidaturën e delfines së Angela Merkel ,si presidente e Komisionit Evropian.

Takimi i Ursula me Macron shërbeu jo vetëm për të riafirmuar publikisht afërsinë e dy liderëve në lidhje me çështjet evropiane dhe më gjerë, por dhe për zgjidhje e pazëllit intrigues të emrave të Komisionerëve Europian, për të cilët duhet mbështetja e Presidentit francez.

"Një kapitull i ri po hapet për ambiciet që qytetarët shprehën në zgjedhjet e muajit në maj dhe të cilat ju i transmetuat në mënyrë të vendosur, në fjalimin tuaj në Parlamentit Europian, me të cilat Franca është plotësisht dakord” - e deklaroi Macron.

“Jemi dakord të dyja palët për një Europë të fortë e të bashkuar, ambicioze për çështjet e ambjentit, rritjen ekonomike por dhe për sigurinë dhe mbrojtjen” - deklaroi Ursula Von der Leyen

Presidenti francez i detyrohet Presidentes së Këshillit Europian, pasi ajo ka përfshirë në prioritetet e saj, shumë elementë që vinin nga agjenda evropiane e Macron, si përshembull ekologjia.

Edhe në lidhje me Brexit, ndryshe nga paraardhësi i saj, Presidentja e Komisionit Europian, duket se preferon një pozicion më të butë dhe më pragmatik me Londrën.

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Papa Françesku paralajmëron mbi rrezikun e ‘infodemisë’