Vota e emigrantëve, Kristaq Kume: Nuk duhet të ketë të njëjtën peshë si vota e atyre që votojnë këtu! Politika të shtyjë procesin përpara

Kristaq Kume, ish-kreu i KQZ-së risjell në vëmendje çështjen e votës së emigrantëve, kur tashmë komisioni i posaçëm parlamentar për reformën zgjedhore ka nisur punën. Kume thekson se politika duhet të trajtojë se çfarë peshe duhet të ketë vota e emigrantëve, dhe jo ta quajë problemin të zgjidhur.

Në emisionin "Sot live në Shqipëri" me gazetarin Andi Kapxhiu në Report Tv, ai tha se fillimisht politika duhet të vendosë për ta shtyrë procesin përpara, e më pas të shqyrtojë nëse kjo votë do të ketë peshë të barabartë me votat e shqiptarëve që jetojnë brenda vendit.

Ai tha se këto specifika duhet të shqyrtohen sipas Kodit të praktikave të Komisionit të Venecias që zbatojnë edhe vendet e tjera europiane.

“Vota e emigrantëve të konsiderohet me fuqi jo të barabartë me atë të shtetasve. Kjo, sidomos për ato shoqëri që kanë një numër të konsiderueshëm emigrantësh. Mund të kufizohet vota kur voton nga jashtë vendit, por jo nëse vjen brenda”, u shpreh Kume.

Kume tha se pavarësisht fuqisë së votës, secili duhet të ketë të drejtë të votojë. Vota e emigrantëve është një çështje e mbetur pezull, pasi pavarësisht se Partia Socialiste dhe Partia Demokratike kanë rënë dakord që emigrantët të votojnë, nuk e kanë shtyrë përpara këtë proces.

KQZ-ja së fundmi duket se do e çojë përpara këtë proces për zgjedhjet e 2025 dhe për këtë ka mbledhur një tryezë në maj jo vetëm me politikën por dhe ambasadorë.

 

 Intervista e plotë e Kristaq Kume në emisionin "Sot live në Shqipëri"

K.T./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 29/06/2022 03:41

  Ky me kujton xha Bakon te /Zonja nga qyteti/,kur thoshte qe qyteti ja pelqen fshatit te mirat qe prodhon,por jo djemte.Keshtu dhe ky me emigrantet,parate qe emigrantet dergojne ua pelqejne,bile propozojne dhe amnisti fiskale,por te drejten per te votuar duhet t'jua shkules se nuk e japin si e drejte,sepse jane mesuar me banoret vendas qe i shit-blejne per nje vote.Prandaj thote te shqyrtohet pesha e votes se tyre,apo kur thote qe mund te kufizohet vota kur voton jashte dhe jo kur vjen,sepse e di qe nuk i kontrollon e nuk i kercenon dot dhe as nuk i ble dot kur jane jashte.

  Përgjigju
 • Riki: 28/06/2022 16:17

  Sa kellire ky. Keta delenxhinj na moren me qafe me keto mendime. Po pse more i paudhe ai qe banon jashte nuk ka te drejte vote si ai qe jeton aty. Ata qe jetojne aty 90% voten e japin se i lini pa buke. Kurse ne qe kemi pavaresi te kemi vote 50%. Ky sme ka pelqyer kurre. Njeri i interesave te ngushta...

  Përgjigju
 • Torino: 28/06/2022 14:07

  Ok!Po mire mo kume-le te jete gjysem vote se edhe shtetet e tjera te botes keshtu e kane-i quajne qytetaret e tyre qe jetojne jashte kufijve si qytetare te dores se dyte.Ose gjys qytetaresh si te duash ti!

  Përgjigju
 • Refat lala: 28/06/2022 14:05

  Po pse mor qelbesir mos te kete vota te njejten peshe, se nuk ju pelqen juve mor kerma, keni 30 vjet po e merni neper kembe ate popull. Po nuk e beni se nuk e bleni dot diasporen prandaj nuk ju intereson. Ne momentin qe do votoje diaspora ju keni per te mare fund o qelbesira.

  Përgjigju
 • Tironci: 28/06/2022 13:44

  Po i perfshine emigrantet ne te drejten per te votuar,forcat politike qe ata do drejtojne,nuk do te vijne kurre ne pushtet.Tironci

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit