Vranë njëri-tjetrin në Kavajë me thika e pistoletë, sherri mes dy 43-vjeçarëve nisi me fjalët: Pse më sheh ashtu? Ju malokë ikni nga keni ardhur

KAVAJË- “Pse me sheh ashtu”, e pyeti Armand Gosa personin me të cilin sa herë takohej e thoshte ‘malok ikni nga keni ardhur’.

Tjetri ishte Sali Rexha, që mesa duket donte t’i jepte fund fyerjeve, dhe e sulmon me thikë. Gosa i njohur si pjesëtar i një fisi të fortë në Kavajë, nxori pistoletën dhe shtiu me Rexhën, fëmija e të cilit vetëm pak minuta më parë ishte futur në dyqan. Të dy vdiqën në vend. Fqinja e Rexhës tregoi momentin, kur djali pa të atin të gjakosur në mes të rrugës.

“Ishte njeri i mirë, nga Kukësi, vetëm punonte dhe mbante familjen, tha ajo.

Armand Gosa, që më herët njihej me emrin Edmond dhe Sali Rexha, me emrin Altin, debatonin shpesh për motive krahinore, debati më i fundit 3 ditë para ngjarjes së rëndë. 

Gosa nga Kavaja nuk dihet pse kishte inate me Rexhën nga Kukësi. Dhe sipas tij asnjë verior nuk kishte punë në Kavajë. Të mërkurën pasdite të dy u takuan rastësisht në një lokal. Mjaftuan vetëm 3 minuta që debati të përfundonte tragjikisht . Pranë lokalit Saliu kishte shtëpinë  me qira, kurse Gosa nuk jetonte fare aty. Nuk dihet nëse prania e tij pranë banesës së Rexhës ishte me motive të qarta sherri.

Policia ka përfunduar veprimet paraprake dhe rezulton se nuk ka persona të tjerë të përfshirë në konflikt. Të dy viktimat rezultojnë me precedent penal, kavajasi Gosa për vrasjen e Genti Gjuzit disa vite më parë pasi e goditi me kazmë në sherrin që nisi për një vajzë. Vrasja e dyfishtë u regjistrua pasditen e të mërkurës dhe ka qenë Gosa që ka plagosur fillimisht me thikë Rexhën dhe më pas ky i fundit i është kundërpërgjigjur me armë.

M.Q./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 31/03/2023 02:02

  Nuk eshte vetem Shqiperia qe perdor fyerje krahinore.Ne U.S.per banoret e disa zonave perdoren cilesime te tilla si /Red neck/,/hick/,/Hillbilly/,etj

  Përgjigju
 • Ervin: 31/03/2023 01:09

  Ne pithin e motres te veje ai kavajsi ta hane krimbat ,qofte i parajses kuksiani . Ngushellime nga berati

  Përgjigju
 • Kasem Aga: 30/03/2023 18:17

  O Emigrantët ku e lexove ti ndonjë koment që Shqiptarët të ken thën ik andej nga ke ardh ? Ku e konstatove ti ktë thënje apo e pe në ëndër e tani e komenton. Është tepër normale që Shqipria është e të gjith Shqiptarve. Prandaj mos fol budallalliqe.

  Përgjigju
 • Emigrantet: 30/03/2023 16:54

  Imagjino cfare thojne per neve emigrantet kur jemi ne Europe kur shqiptari i thot shqiptarit ik nga ke ardhur imagjino ne italy gjermani Skoci cfare na thojne vendasit neve! Komplet kulture anti shqiptare ! Cdo shqiptar nga te gjitha trojet shqiptare eshte ne shtepine e tyre ne shqiperi !

  Përgjigju
  • Gjergj: 30/03/2023 18:35

   @Emigrantèt. Çdo shqiptar èshtè nè Shqipèri nè shtèpinè e tij,,,ATY KU E KA SHTÈPINÈ AMA DHE JO TOKÈ E XANUN DHE RRUMPALLÈ. Kjo, èshtè njè temè qè ne shqiptarèt, e bartim me vete prej kohèsh. Shih qytetet shqiptare sot se si kanè pèrfunduar. Vdekje klinike. A ka "racizèm krahinor" nè Shqipèri? Kush do ta quajè ashtu, èshtè e drejta e tij. Personalisht, e quaj barbarizèm, atè qè ka ndodhur nè vèndin tonè. Pse vallè kishim pashaportizimin, pèr gjysèm shekulli? Po,,pèr tè pasur rregull dhe higjenè, cilèsi jetese dhe jo nevojtore publike siç kemi sot. Ky nevojtorizim ka emèr dhe atè emèr, e dinè shqiptarèt fort mirè.

 • BABULI TANGULI: 30/03/2023 14:19

  O QENI Arbëror mëso Shqip mor zvaranik se në gjuhën Shqipe nuk ekziston fjala shkjau. Kjo fjal është sërbisht po do thuash ti mamaja ime sërbe është e babai Taleban. Po atëhere pse komenton te ne Shqiptarët. E për kta 2 që vran njëri tjetrin e vran se ishin si ty o Arbëror ishin zvaranik. Prandaj o zvaraniku Arbëror mëso të shkruash drejt o analfabet injorant. Sa për Edi Ramën atë e dim ne Shqiptarët se çfar njeriu ësht. Nuk ka ngel ta vlersosh ti o Talebani sërb. Falemnderit për mirkuptimin o shkjau Arbëror.

  Përgjigju
 • Stela: 30/03/2023 13:09

  Perbindesha me fytyra kafshesh

  Përgjigju
  • Or tej: 30/03/2023 13:17

   C'ke me kafshet or teeeejjjjj

 • Visi: 30/03/2023 12:42

  Ja dhe kokpalaret zihen per ni te pame. Puuu, ku ka arritur kulmi injorances. Perfundimisht ne shqiperi kan ngel 90% injorantet, debila dhe bundrat.

  Përgjigju
 • Agjenti: 30/03/2023 12:33

  Selektim i natyres. Haha

  Përgjigju
 • qeveria: 30/03/2023 11:32

  udhe e mbare kto tipat qe thone akoma pse me shef ashtu , viti 2023 akoma me te tilla gjera krenohen shqiptaret , cili doli i fituari ketu ?

  Përgjigju
  • Edi Rama: 30/03/2023 13:39

   Ju kisha thën une hengshit kokat e njeri tjetrit po joo ju sme besonit,he tani ju doli apo jo si thash une...

 • Arbërori: 30/03/2023 11:04

  Ky ështé një ALARM që populli ështé psiqikisht i lodjur nga varfëria dhe dhunimi që bëhet nga Pushteti ordiner i krimi (me në krye Edvin shkjaun shqipfolës) mbi popullin Shqiptarë . Këtë Mjerim psikik nuk e kemi perjetuar as në kohen e kasaphanes nga armiqët shekullor serbo fashist. Edvin shkjau shqipfolës ështé një nga ata shqipfolës që e vret popullin Shqiptarë për së gjalli

  Përgjigju
  • Shqiptari: 30/03/2023 11:46

   Po mir mor cop palle se ngele tu lef cdo dit ti qe nuk di te flasesh shqip pa na thuaj qysh vritet nje popull per se gjalli e qysh per se vdekuri? O injorant me patente

 • Italiani: 30/03/2023 11:02

  Shum mire, ne qoft se eshte keshtu dy plera me pak.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

A mund të nxiheni ose digjeni nga dielli edhe në hije?

A mund të nxiheni ose digjeni nga dielli edhe në hije?