Vrasja e 23-vjeçares në Fier nga ish-bashkëshorti, Spiropali thirrje ILD: Hetim të thelluar për këtë rast makabër

E tronditur nga vrasja makabre e shënuar gjatë mbrëmjes së djeshme në Fier, ka reaguar Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, e cila ka kërkuar nga Inspektoratit i Lartë i Drejtësisë të kryejë hetim të thelluar për këtë rast.

Ajo e konsideron krimin në familje, i cili duhet të "luftohet" dhe kërkon përgjegjësi institucionale dhe dënime shembullore, në mënyrë që këto raste mos t përsëriten duke lënë pas trishtimin dhe vulën e turpit mbi një shoqëri të tërë.

Spiropali shkruan se vrasja e grave dhe vajzave në familje është krim i llahtarshëm brenda një kodi maskilist patriarkal të atyre që gruan e shohin si pronë me të cilën mund të bëjnë gjithçka; ta mbajnë, ta shesin, ta blejnë, ta dhunojnë, e madje edhe ta asgjesojnë.

Në fund të thirrjes së saj kundrejt Inspektoratit të Lartë të Drejtësisë, ajo i ka shprehur edhe ngushëllime familjes së vajzës së re që humbi jetën kaq tragjikisht.


Lajmi kryesor:

‘Edhe sa të tjera?’, Braçe i revoltuar reagon për vrasjen në Fier: Kafshë burrë, por jo vetëm ti e vrau edhe drejtësia!


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Tragjedia në Bullgari/ Detaje të reja nga ekspertiza: Një aksident më parë kishte dëmtuar barrierat e autostradës, në zonë mungon sinjalistika e duhur