Ekspertiza e konfirmon: Grabitësi i vrarë në Rinas është Admir Murataj

Pas shtyrjes së seancës së ditës së djeshme, ekspertiza mjeko-ligjore ka dorëzuar aktin e vdekjes së Admir Murataj në Prokurori.

Sipas ekspertizës gjurmët e viktimës së vrarë me një plumb pas grabitjes në aeroportin e Rinasit tek ura e Tapizës korrespondojnë me atë të Muratajt. Ky akt tashmë është administruar nga prokurori i cili pritet që më 14 Maj t'ia depozitoj gjykatës e cila më pas do të pushojë gjyqin ndaj të ndierit.


Ditën e djeshme, vajza e Admir Murataj kërkoi nga Prokuroria për Krime të Rënda të hetojnë repartin e Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë për vrasjen e babait të saj.

Me prokurë të veçantë të vajzës së Admir Muratajt, avokati i familjes Murataj, Arbër Hoxha, paditi në Prokurorinë për Krime të Rënda, Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë, të cilët vranë Admir Muratajn pas grabitjes së parave në aeroportin e Rinasit.

Sipas tij, Admir Murataj u vra qëllimisht nga policia pasi uniformat blu nuk kanë vepruar në kushtet e vetëmbrojtjes.  Admir Murataj u vra më 9 prill gjatë një shkëmbim zjarri me policinë,  pas grabitjes së miliona eurove brenda aeroportit të Rinasit. Murataj, ishte në kërkim si organizatori i 3 grabitjeve me blinda në harkun kohor të 2015-2017.Grupi i tij u dënua gjatë marsit me 107 vite burg, ndër ta edhe vëllai i Admir Muratajt, Aleksandër Murataj.

Kur kanë kaluar më shumë se tre javë nga grabitja e Rinasit ReportTv mëson edhe zyrtarisht emrat e personave të dyshuar për këtë ngjarje apo pjesë e grupit.Sic dhe shihni në këtë dokument ata janë: Alkond Bengasi, Klement Çala, Oltion Veseli, Renaldo Sula, Saimir Çela, Elton Pikli, Eldi Çala, Mareglen Hoxha, Talo Çela, Aleks Pepa, Ragip Hajdini. Me përfshirjen e Admir Murataj ky grup rezulton se kishte 12 anëtarë direkt, ku 5 prej tyre kanë ndërhyrë në pistën e aeroportit të Rinasit dhe 7 të tjerë kanë qëndruar në prapavijë.Të arrestuar deri më tani janë 6 prej tyre, një i vdekur dhe 5 në kërkim mes tyre Klement Çala dhe Aleks Pepa.

m.v./B.K./Shqiptarja.com
Komento