Vrasja e deputetit konservator David Amess/ Sulm i organizuar terrorist

Deputeti britanik David Amess u godit me thikë disa herë në një operacion elektoral në Leigh-on-Sea në Essex mesditën e së premtes.

Policia Metropolitane tha se kishte "një motivim të mundshëm të lidhur me ekstremizmin islamik".

Një 25-vjeçar britanik u arrestua në vendngjarje nën dyshimin për vrasje dhe policia tha se nuk po kërkonte askënd tjetër për vdekjen.

Si pjesë e hetimit, oficerët aktualisht po kryejnë kërkime në dy adresa në zonën e Londrës.

Forcat policore besojnë se 25-vjeçari identiteti i të cilit ende nuk është raportuar në media ka vepruar vetëm, por hetimet për rrethanat e incidentit vijojnë.

Policia njoftoi shtypin se autori është në paraburgim.


Lajmi kryesor:

U qëllua me thikë gjatë një takimi elektoral, ndërron jetë deputeti britanik


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rruga e Arbrit dhe ura më të lartë në Ballkan hapet në 29 nëntor! Ministrja: Mjetet të ecin me kujdes