Vrasja e Elton Çiços, Renato
Milloshi dënohet me 8 muaj burg

Vrasja e Elton Çiços, Renato<br />Milloshi dënohet me 8 muaj burg
Gjykata penale e Tiranës ka dhënë dënimet e para për vrasjen e Elton Çiços, i cili u ekzekutua mbrëmjen e 1 majit në ambientet e një lokali në Tiranë në pranë stadiumit “Dinamo” me dy plumba.

Togat e zeza kanë dhënë dënimin prej 8 muaj burg për Reato Milloshin, të cili e kanë akuzuar për moskallëzim të krimit.

Gjithashtu me 8 muaj burg është dënuar edhe mjeku Elron Rraja, i cili ishte akuzuar për pengim të zbardhjes së krimit.

Mbi dy të dënuarit është aplikuar gjykimi i shkurtuar dhe vendimi i gjykatës është dhënë pas katër seancash.

Mësohet se për sa i përket autorit të vrasjes, Jani Aliaj, i cili ende nuk është arrestuar, dosja e tij do të gjykohet veç nga ajo e të dy të dënuarve të tjerë.

Sipas deklarimeve të bëra në sallën e gjyqit, Jani Aliaj ka përdorur një pistoletë me mulli për ekzekutimin e Elton Çiços, me të cilin kishte konflikte prej më shumë se 8 vitesh.

Si ndodhi vrasja e Elton Çiços
Plani për vrasjen ishte i mirëmenduar deri në detaje nga autori pasi e kishte ndjekur prej disa ditësh Çiçon, ndërsa u fut me qetësi në lokal në drejtim të tavolinës ku ishte ulur duke e ekzekutuar me dy plumba në kokë.
 
Elton Çiço në momentin  që u vra me armë zjarri ishte në shoqërinë e një oficeri policie, të një mjeku dhe një gazetari.
 
Djali i ish-kryetarit të Partisë Komuniste, Hysni Milloshi ka qenë bashkëpunëtor i Jani Aliajt, pasi e largoi autorin me makinë nga vendi i ngjarjes.
 
Renato Milloshi është një emër i njohur për drejtësinë shqiptare, pasi ka qenë dënuar më parë për armëmbajtje.
 
Tashmë pritet që të arrihet më shpejt në gjurmët e autorit të vrasjes Jani Aliaj, pasi Renato Milloshi ka pranuar që të bashkëpunojë.

Hasmëria që solli vrasjen
Shkak i vrasjes dyshohet hasmëria mes Jani Alisë, dhe Elton Çiçajt, e nisur që në Greqi, kur dy personazhet ndodheshin në burg, i pari për akuzën e vrasjes ndërsa Çiço për drogë.
 
Çiço kishte plagosur me thikë Jani Alinë pas një grindjeje burg. Më tej konflikti vijoi në 2015, kur Jani Alia u plagos me armë në Gjirokastër dhe në janar të 2016. I dyshuar për këto ngjarje ishte Elton Çiço.
 
Si viktima ashtu dhe Jani Aliaj me Renato Milloshin që u dorëzua janë me precedent penale.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

 

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Kontrolli në vilën e bashkëjetueses, Apeli i GJKKO rrëzon ankimin e Arben Ahmetajt

Kontrolli në vilën e bashkëjetueses, Apeli i GJKKO rrëzon ankimin e Arben Ahmetajt