Vrasja e Xhuvanit në Elbasan, Meta i drejton 11 pyetje prokurorisë e policisë: Kush ka shkelur ligjin të dënohet tani!

Vrasja e Xhuvanit në Elbasan, Meta i drejton 11 pyetje prokurorisë e policisë: Kush ka shkelur ligjin të dënohet tani!

Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish në lidhje me ngjarjen e rëndë që u regjistrua dy ditë më parë në Elbasan, ku Pjerin Xhuvani u vra nga ish-polici i RENEA-s Arbër Paplekaj, pjesë e strukturës së armatosur në PD të vetëshpallur si mbrojtës së votës.

Në reagimin e tij, Meta i drejton 11 pyetje Prokurorisë e Policisë së Shteit, për të cilat thotë se nuk kanë dhënë ende një version të plotë zyrtar e shterues.

Ai bën thirrje për zbardhjen sa më shpejt të ngjarjes dhe dënimin e kujtdo që ka shkelur ligjin, ndërsa shton se, sipas tij, çdo zvarritje, mosveprim, apo dëmtim i provave për këtë ngjarje, frymëzon më shumë elementët kriminalë në cenimin e procesit zgjedhor.

"Të veproni menjëherë për të zbardhur ngjarjen dhe përgjegjësinë e çdo individi të përfshirë në të! Kjo është ngjarja më e rëndë që ka ndodhur në këtë proces zgjedhor. Çdo zvarritje, mosveprim, apo dëmtim i provave për këtë ngjarje, frymëzon më shumë elementët kriminalë në cenimin e procesit zgjedhor. Vota e lirë dhe e ndershme dhe legjitimiteti i zgjedhjeve të 25 prillit nuk duhet të rrezikohet më tej nga këto fenomene! Çdokush që ka shkelur ligjin, duhet të ndëshkohet tani! Ju keni përgjegjësinë e plotë përpara popullit dhe ligjit për ta realizuar atë tani!", thotë Meta mes të tjerash.

Reagimi i plotë i Metës:

Kam ndjekur me shumë vëmendje, veprimet dhe reagimin e organeve ligjzbatuese për hetimin e ngjarjes tragjike, që ndodhi dy ditë më parë në Elbasan dhe që meriton të zbardhet urgjentisht, objektivisht dhe jashtë ndikimeve politike.

Ende organi i Prokurorisë dhe strukturat e Policisë së Shtetit, nuk kanë dhënë një version të plotë zyrtar dhe shterues.

Janë disa pyetje, që kërkojnë përgjigje publike dhe të plota nga institucionet ligjzbatuese:

- A janë të përfshirë në këtë ngjarje, persona me precedentë penalë? Nëse po, cilët janë emrat e tyre si autorë të dyshuar për shkaktimin e saj? Përse Policia e Shtetit, nuk ka kryer ndalimin dhe shoqërimin e tyre?

- A janë këta persona të përfshirë në këtë ngjarje, të njëjtët që shoqëronin Kryeministrin më 14 mars, “Ditën e Verës”, dhe që ushtruan dhunë ndaj mbështetësve të opozitës?

- A ka marrë organi i Prokurorisë dhe Policia e Shtetit, dëshminë e oficerëve të lartë dhe punonjësve të Policisë, që kanë qenë të pranishëm në ngjarje?

- Përse punonjësit e Policisë të pranishëm në ngjarje nuk kanë reaguar, për të neutralizuar përplasjen me armë dhe ndaluar të gjithë personat e përfshirë?

- Pse u lejua largimi i personave të përfshirë nga vendi i krimit kur Policia ishte njoftuar dhe ishte aty?

- A ka qenë i mbuluar ambjenti publik apo ambjentet private me kamera të sigurisë? Nëse po, a është bërë kqyrja dhe sekuestrimi i menjëhershëm i materialit filmik në cilësinë e provës?

- Sa kohë u është dashur organeve të zbatimit të ligjit të mbledhin këto materiale filmike?

- Nëse ka patur zvarritje, cilët janë përgjegjësit? Mos u është lënë kohë për të fshirë pamjet?

- Vonesa të tilla, a janë tregues i mosveprimit me dashje nga ana e strukturave të veçanta brenda Policisë së Shtetit, për t`i lënë kohë personave përgjegjës të zhdukin çdo provë që bën të mundur zbardhjen e dinamikës së vërtetë të ngjarjes dhe përgjegjësinë e çdo individi të përfshirë në këtë konflikt tragjik?

- A është Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Elbasan, në konflikt interesi, për kryerjen e këtyre hetimeve?

- A duhet Prokuroria e Posaçme (SPAK), të fillojë hetimet, pasi në këtë ngjarje mund të jenë të përfshirë edhe funksionarë të lartë të shtetit dhe deputetë?

Zoti Prokuror i Përgjithshëm, Zoti Drejtues i Prokurorisë SPAK, Zoti Drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit,

Në Republikën e Shqipërisë, të gjithë janë të barabartë përpara ligjit dhe duhet të japin llogari përpara tij!

Ndaj, me shumë përgjegjshmëri, ju kërkoj:

Të veproni menjëherë për të zbardhur ngjarjen dhe përgjegjësinë e çdo individi të përfshirë në të!

Kjo është ngjarja më e rëndë që ka ndodhur në këtë proces zgjedhor.

Çdo zvarritje, mosveprim, apo dëmtim i provave për këtë ngjarje, frymëzon më shumë elementët kriminalë në cenimin e procesit zgjedhor.

Vota e lirë dhe e ndershme dhe legjitimiteti i zgjedhjeve të 25 prillit nuk duhet të rrezikohet më tej nga këto fenomene!

Çdokush që ka shkelur ligjin, duhet të ndëshkohet tani!

Ju keni përgjegjësinë e plotë përpara popullit dhe ligjit për ta realizuar atë tani!

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Like: 24/04/2021 10:03

  I pari qe ka shkelur ligjin je ti o like injoranti e kokemadhi, ti je ai qe duhet te denohesh sepse ke futur Shqiperine ne lufte civile. U shofte soj jote deri ne qelizen e fundit, mos te ekzistoje kurre ne kete bote soji yt.

  Përgjigju
 • Mashkullori: 23/04/2021 18:05

  Po sa shpejt u kujtove o derdimen palopresident per te bere kete lkerkese? Pyetjet e tua jane pyetje qe mendoj se i takojne prokurorise,SPAK-ut qe ti beje sepse eshte detyra dhe e drejta e tyre. Ti perse je kthyer ne nje prokuror? Te mjaftone nje deklarate e pardjeshme e te denoje krimin dhe te kerkoje veprime te shpejta mbeshtetur ne ligj si Policise te shtetit,ashtu edhe Prokurorise te Pergjitheshme dhe respektivisht strukturave te tyre ne Elbasan. Por sic duket,paralajmerimet e forta te kane gozhduar. Llogjika ma thote se prej ketyre paralajmerimeve,SPAK-u do arrije deri tek ai,i cili ka kohe qe kercenon me lufte,me prejrje dore,me vdekje,me sepata e hanxhare deri dhe me arme,per "mbrojtjen e votes". Nga kush ta mbronin voten? I gjithe populli e ka marre vesh se akuzat e opozites,PD-Leshit te dhise,jane vetem gojore,te pafaktuara. Vjedhsit e vertete qe do ju "pritet dora" jane vetem te LSI-se.Trimerimi i tyre eshte pasoje e thirrjeve te tyre si me lart. Do e vuash per jete kete sjellje kriminale te nden o Like hajduti dhe krimineli. Prit dhe do shohesh mbas 25 Prillit. More fund plaku Mere,more fund!

  Përgjigju
 • spart: 23/04/2021 18:04

  them qe vetem Ps beri dicka te mire sepse per Pd apo Lsi nuk do fotoja kure me te zezat qe i kan bere ketite populli dhe kjo qe shohim tv dje dhe sot frasie e flasin kot fare permua nuk duhette fotoni kurr po dhe lsi jane gjak pires

  Përgjigju
 • Kuksi: 23/04/2021 17:39

  Po te ishim te gjithe te barabarte perpara ligjit ti duhet te ishe ne varr masiv me gjith shoket e zagaret tuaj.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

Lituania thirrje NATO-s: Duhet të dërgoni tanke moderne në Ukrainë

Lituania thirrje NATO-s: Duhet të dërgoni tanke moderne në Ukrainë