Vrau fqinjin pas konfliktit për gërvishtjen e makinës, gjykata e Elbasanit dënon me 18 vite burg Leonard Bashaliun

Vrau fqinjin pas konfliktit për gërvishtjen e makinës, gjykata e Elbasanit dënon me 18 vite burg Leonard Bashaliun

Ylber Xhahysa, Leonard Bashaliu

Gjykata e Elbasanit ka dënuar me 18 vite burg, Leonard Bashaliun i cili akuzohet për vrasjen e Ylber Xhahysës në Gjocaj të Peqinit pas konfliktit për gërvitshjen e makinës.

Ndaj Bashaliut rëndojnë disa akuza për vepra penale si “Vrasje me paramendim”, “Prishje e qetësisë publike” dhe “mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve shpërthyese dhe municionit”.

Që prej qershorit të vitit të kaluar, Leonard Bashaliu ndodhet në burg, ndërsa dosja e tij kaloi për gjykim në 7 qershor të këtij viti pas mbylljes së hetimeve.

Si ndodhi vrasja

Më 8 qershor 2021 në fshatin Gjoçaj të Peqinit është vrarë Ylber Xhahysa. Autori dhe viktima kanë qenë të përfshirë në një konflikt 5 vite më parë, pasi Xhahysa i ka gërvishtur makinën Bashaliut.

Viktima dhe autori u konfliktuan fillimisht verbalisht, por që më pas degradoi edhe në përdorimin e dhunës, ku ata e goditën njëri-tjetrin me karrige e gota. Më pas Leonard Bashalliu ka nxjerrë armën duke qëlluar mbi Ylber Xhahysën dhe duke e lënë atë të vdekur.

36-vjeçari Leonard Bashaliu banues në Gjocaj, u arrestua nga uniformat e policisë disa minuta pas ngjarjes. Ndërkohë, në dëshminë e tij në Polici, ai ka deklaruar  në gjendje të rënduar psikologjike se konflikti me Xhahysën nisi pasi ai e kishte qëlluar me grusht 5 vite më parë.

Ky konflikt i vjetër mes bashkëfshatarëve dyshohet se ka çuar në hasmëri mes familjeve, ku tashmë shënohen 3 viktima.

 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 23/11/2022 03:21

    Nga 35 e poshte u denuan per /tentative vrasjeje/ atentatoret e I.Hajrulles;ky e beri vrasjen tamam dhe 18 vjet! Dicka nuk shkon me drejtesine dhe ligjet penale shqiptare.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Ëmbëlsirë me arra dhe portokall, si të përgatisni një super kek të shijshëm

Ëmbëlsirë me arra dhe portokall, si të përgatisni një super kek të shijshëm