Vrau vëllanë dhe kunatën në mes të dyqanit në Tiranë, 'Apeli' lë në burg Arsen Muskurtin 

Vrau vëllanë dhe kunatën në mes të dyqanit në Tiranë, 'Apeli' lë në burg Arsen Muskurtin 

Autori Arsen Muskurti dhe viktimat Dritan dhe Nora Muskurti

TIRANË- Për krimin e bërë ndaj vëllait të tij dhe kunatës, Arsen Muskurti autori i ekzekutimit të 30 gushtit në Tiranë ka mbetur në burg nga Gjykata e Apelit. Pa shfaqur asnjë shenje pendese për krimin e tij, Muskurti zbuloi arsyen e krimit të tij i cili tronditi Tiranën. Ai ka thënë se me vëllain e tij ishte në proces gjyqësor për një shumë të konsiderueshme parash, të cilën sipas tij viktimat ia kanë marrë pasi i kanë falsifikuar firmën, ndaj edhe ai ka kërkuar ekspertim të firmës. Muskurti ka thënë se vëllai i tij Dritani dhe kunata Nora Muskurt, i kanë shkaktuar tronditje për shkak të problematikave të vazhdueshme.

Çështja në Apel u shqyrtua pasi në Gjykatën Penale avokati i Arsen Muskurtit pohoi se autori kishte probleme të shëndetit mendor dhe rrjedhimisht u kërkua ndryshim pjësërisht të vendimit.

Si ndodhi ngjarja?

Report Tv mëson se Arsen Muskurti ka debatuar fillimisht me vëllanë, Dritan dhe gruan e tij Nora në biznesin e këtyre të fundit. Autori ka nxjerrë armën para se të hynte në agjencinë turistike, por pas debatit i ka qëlluar me 5 plumba, të cilat kanë rezultuar fatale duke  marrë jetën në vend. Pas arrestimit rreth dy orë pas ngjarjes, 38-vjeçari çoi hetuesit në rrugë të gabuar për të gjetur armën e krimit. Ishte njëra prej dy grave të tij, e cila rrëfeu para hetuesve vendin ku ai fshehu pistoletën. Ajo u dha kodin e kasafortën, vetëm disa metra larg biznesit të agjencisë së udhëtimeve ku vrasja ndodhi. Mësohet se autori i kishte viktimës një borxh prej 150 mijë eurosh, për të cilin Albani Muskurti kishte hapur edhe një proces gjyqësor, për të cilin Arseni kishte kërcënuar edhe avokaten e të vëllait.

Sherret e vazhdueshme mes dy vëllezërve u tensionuan pasditen e së martën, pasi Arsen Muskurti kishte marrë një fletëthirrja gjyqi. Kallëzimi ishte bërë katër ditë më parë nga Albani, i vëllai, i cili kërkonte urdhër të menjëhershëm mbrojtjeje bashkë me të shoqen Norën. Menjëherë pasi ka marrë fletëthirrjen, Arseni ka shkuar në agjencinë e vëllait dhe e ka vrarë bashkë me gruan. 

Kush është autori, Arsen Muskurti?

Arsen Muskurti, i njohur edhe me emrin Hamza Muskurti, është një biznesmen i dyqaneve të ‘Natyral Vita’, gjithashtu edhe predikues i fesë islame, që mendohet të jetë një shkak i vrasjes së sotme. Burime thonë se Muskurti në biznesin e tij ka patur probleme financiare, teksa ndaj tij ka pasur edhe një denoncim se ka ngacmuar punonjëset dhe i ka keqtrajtuar ato. Pikërisht për këtë denoncim, ai ka paraqitur edhe një dëshmi noteriale, të cilën Report Tv e disponon, ku punonjëset deklarojnë se janë larguar nga puna për arsye personale.  

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Zjarri te 'Deutsch Color', prefekti i Durrësit: Fabrika po digjet e gjitha, rrezikohen depot e gazit që ndodhen afër

Zjarri te 'Deutsch Color', prefekti i Durrësit: Fabrika po digjet e gjitha, rrezikohen depot e gazit që ndodhen afër