Vuçiç pas takimit me këshilltarin e DASH: Kërkova që SHBA-të të përdorin ndikimin e tyre që Kosova të zbatojë detyrimet që ka

Vuçiç pas takimit me këshilltarin e DASH: Kërkova që SHBA-të të përdorin ndikimin e tyre që Kosova të zbatojë detyrimet që ka

Këshiltari i DASH, Derek Chollet dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka dhënë detaje mbi takimin që pati me Këshilltarin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet në Beograd. Nëpërmjet një postimi në twitter, Vuçiç shkruan se i kishte kërkuar Chollet-it që SHBA të ushtrojë ndikimin për të shtyrë Kosovën që të përmbushë detyrimet që ka sipas marrëveshjeve të nënshkruara.

“Një bisedë kuptimplotë dhe e hapur me Këshilltarin e DASH-it. I shpreha pritjet që SHBA-ja t’i njohë përpjekjet e Serbisë në sigurimin e paqes dhe stabilitetit në rajon, si dhe ta përdorë ndikimin e vet për ta shtyrë Prishtinën t’i përmbush obligimet e veta, sipas marrëveshjeve të pranuara dhe të nënshkruara”, ka shkruar Vuçiç në Twitter.

Delegacioni amerikan, i kryesuar nga Chollet, po qëndron në Beograd një ditë pas vizitës në Prishtinë.

Ditën e djeshme këshilltari amerikan në Prishtinë ka takuar Presidenten Vjosa Osmani, Kryeministrin Albin Kurti, liderët e partive opozitare të Parlamentit, drejtuesit e Listës Serbe si dhe përfaqësues të shoqërisë civile e mediave. Pas takimit me Kurtin, Chollet tha për mediat se i kishte bërë të ditur kryeministrit të Kosovës se Prishtina zyrtare duhet të zbatojë detyrimin për Asocacionin e Komunave me shumicë serbe.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

33 vjeçari lezhjan prej 15 vitesh kuzhinier: Profesioni më i kërkuar dhe më i paguar

33 vjeçari lezhjan prej 15 vitesh kuzhinier: Profesioni më i kërkuar dhe më i paguar