Vuçiç quajti Tajvanin pjesë të Kinës, reagon ashpër Michael Roth: Presidenti serb është zgjatim i Kremlinit dhe Pekinit

Vuçiç quajti Tajvanin pjesë të Kinës, reagon ashpër Michael Roth: Presidenti serb është zgjatim i Kremlinit dhe Pekinit

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç

Alexander Vuçiç konfirmoi se presidenti i Kinës, Xi Jinping do të vizitojë Serbinë gjatë këtij viti. Në një fjalim të mbajtur me rastin e Vitit të Ri Hënor në Beograd, Vuçiç tha se: “Xi Jinping, miku ynë i sinqertë... do të vizitojë vendin tonë këtë vit”. Ndërsa për një media kineze, Vuçiç shtoi se Tajvani është i përket Kinës.

Lidhur me këto deklarata miqësie ka reaguar Kryetari i Komisionit për Punët e Jashtme në Bundestagun gjerman, Michael Roth. Në një postim në X ai ka kritikuar ashpër Vuçiçin për lidhjet e tij me Kinën duke shtuar se presidenti serb është një zgjatim i Kremilinit dhe Pekinit në Evropë.

“Vuçiç në mënyrë cinike hidhet në krahët e regjimit kinez dhe i jep atij një kalim të lirë për një zgjidhje ushtarake të çështjes së Tajvanit. Vuçiç është zgjatje e Kremlinit dhe e Pekinit në Evropë”, ka shkruar ai në platformën ‘X’.

Vuçiç vlerësoi gjithashtu për mediat kineze edhe marrëdhëniet e mira mes dy shteteve në aspektin ekonomik duke e vënë theksin tek përfitimet e marrëveshjes së tregtisë së lirë mes dy vendeve.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

KPA shkarkon prokurorin Erjon Pano

KPA shkarkon prokurorin Erjon Pano