Wall Street Journal: ‘Izraeli reduktoi operacionin në Rafah nën presionin e SHBA’

Wall Street Journal: ‘Izraeli reduktoi operacionin në Rafah nën presionin e SHBA’

Rafah

Izraeli rishikoi dhe reduktoi operacionet në Rafah pas diskutimeve intensive me zyrtarët amerikanë që synonin parandalimin e kalimit të "vijës së kuqe" të administratës Biden dhe shmangien e një krize në marrëdhëniet midis dy aleatëve.

Kështu ka shkruar ditën e sotme e përditshmja amerikane Wall Street Journal, duke cituar burime amerikane dhe izraelite që shpjegojnë se Tel Avivi ka hequr dorë nga plani fillestar për të dërguar dy divizione në Rafah, një operacion i cili shqetësoi Shtëpinë e Bardhë për shkak të rritjes së mëtejshme të viktimave civile.

Në vend të kësaj, Izraeli zgjodhi një fushatë ushtarake për të mbyllur kufirin midis Gazës dhe Egjiptit që përfshinte sulme në Rafah.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Himarë/ Humbi kontrollin e jet ski dhe rrëzohet, lëndohet 33-vjeçari

Himarë/ Humbi kontrollin e jet ski dhe rrëzohet, lëndohet 33-vjeçari