Worldometer: Mbi gjashtë milionë të shëruar në botë nga infeksioni i COVID-19

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon informacionet më të fundit mbi pandeminë, deri më tani në botë betejën me COVID-19 kanë arritur ta fitojnë 6 032 985 persona.

Dhjetë vendet me numrin më të lartë të të shëruarve janë SHBA (1 164 680), Brazili (916 147), Rusia (422 931), India (359 896), Kili (245 443), Irani (191 487), Italia (190 717), Gjermania (179 800), Peru (178 245) dhe Turqia (175 422).

Pas shfaqjes për herë të parë në qytetin Wuhan të Kinës, COVID-19 u përhap në mbarë botën duke u kthyer në pandemi. Në të gjithë botën, nga COVID-19 kanë humbur jetën rreth 519 000 persona ndërkohë shifra e rasteve të konfirmuara ka arritur në mbi 10 milionë e 700 mijë


Lajmi kryesor:

Covid, në Itali regjistrohen 30 viktima! Bota në pragun e 11 milionë të infektuarve…Në SHBA mbi 53 mijë raste të reja


  • Sondazhi i ditës:

    Emigrantet mund të votojnë me postë/ A mendoni se vota e tyre do të jetë percaktuese në zgjedhjet e 25 prillit?×

Lajmi i fundit

John

846 raste të reja dhe 19 humbje jete në 24 orët e fundit me COVID