Xhafaj dhe Balla: Opozita jashtë sistemit tenton ta destabilizojë procesin e Reformës në Drejtësi

Ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, nga foltorja e Kuvendit ka deklaruar se qeveria është dhe do të jetë e vendosur për sa i përket reformafe  të ndërmarra në sistemin e Drejtësisë.

Xhafaj ndër të tjera ka thënë se është koshient se lidershipi i opozitës jashtë sistemit po kërkon të destabilizojë procesin e Vetting-ut. Më pas Xhafaj ka shtuar se asnjë interes i politikanëve nuk duhet të prekë Reformën në Drejtësi. Në të njëjtin linjë me të është edhe kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla. Balla ka deklaruar nga Kuvendi se Reforma në Drejtësi do të ishte shumë më përpara nëse PD do të bindje që në fillim për ta votuar.

"Një reformë kaq komplekse dihet që do të ketë problemet e  veta. Kjo është e ditur. Natyrisht nuk ka ligj perfekt. Natyrisht nuk është herezi se jo të gjitha gjërat kanë hecur mirë në porcesin e Vttingut. Janë probleme që lidhen nga vetë procesi. Nga kriza të krijuara artificialisht nga eprorët e opozitës bëhen pengesë. Nga mbështetja e vonuar e logjistikës. Kuvendi ka rolin e vet në proces në kufijt e parashikuar. Komisioni i ngritur për të lehtësuar në vlersimin timi duhet konsideruar e dështuar si nga aftësia dhe autoriteti. Gjithësesi nuk zbehet vlera e procesit. Rruga që është nisur është pa kthim. Përpjekjet për deformim dhe kontroll do ishte aivitet,. Kjo është një reformë që ka përball forca politike me lidreship kundër saj. Kemi ndërtuar projekt të ri me njerëz . Duhet të pranojmë në mënyrë të hapur së ata që janë në pritje të Vettingut e kanë kthyer gjendjen në rryshfet. Prandaj komisioni i Vettingut duhet të marrë parasysh denocimet. Lidershipi i opozitë jashtë sistemit tenton ta destabilizoj këtë proces. Me anë të diss portale me mbështje opozitare po tentojnë ta sulmojnë procesin. Ne të gjthë së bashku duhet të dëshmojmë fort se vullneti mbi këtë reforme është i pa lëkundër. Duhet të distancohemi ndaj tentativa për interferenca dhe përzgjedhjen klienteslite dhe per ta kontrolluar. Duhet të nas hsohn si ideator të këtij procesi. Koha do të provojë vizinin tonë mbi këtë proces. Asnjë interes i yni nuk duhet të prek këtë reformë në Drejtësi. Projekte të tilla duhen ikurajuar nga partenrët ndërkombëtar. Cdo mbështjet është shërbim. Një qeverisje të mirë e garantojnë pushtet të balancuar jo individë" ka përfunduar fjalën e tij ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj.

Ndërkohë Balla ka deklaruar: "Duhet tju them në vijm të asaj që nënvizoj Xhafa dhe Maja. Për përjekjen për të penguar ngritjen e inistictucioneve.U deshën  8 muaj për të pritur Lulzim Bashën për të ardhur në Kuvend dhe për të votuar Vettingun. Do ishim shumë më përpara me procesin. Lulzim Basha mori gjysmën e  qeverisë, kryetarin e KQZ, zv Kryeministrin, vetem për këtë proces. I duhej edhe drejtori i Burgjeve një zot e di pse. Prej asaj dite nga 25 maj 2017 cuan dëm pasi nuk kanë bërë asnjë votim. Edhe paketa e ndryshimeve në kodin penal që kemi depozituar, ne jemi votuar për të bërë shtet. Edhe ju do jeni krenar. Kush guxon të godasi mbi polciinë e Shtetit Do marri denimin që meriton. Dhuna nuk mund të tolerohet. Reagimi do të jetë njëlloj qofshë deputet apo ministra. Ndëshkimi me burg është për t’i vënë gishtin kokës që cdo politikan i papërgjegjshëm që teksa shqiptarët që kthehen nga puna të presin sa Luli, Mona, Saliu, Mziu të plotësojnë kuotën e protestës javore në planifikimin që politikanë të korruptuar në përpjekje për të penguar të ardhmen evropiane të vendit bëjnë

E.L./r.k./Shqiptarja.com
Komento