Xi Jinping: Gati për të zgjeruar bashkëpunimin me Moskën

Xi Jinping: Gati për të zgjeruar bashkëpunimin me Moskën

1679408724_dg.JPG

Kina është e gatshme të zgjerojë bashkëpunimin e saj me Rusinë në fushën e tregtisë, investimeve, zinxhirit të furnizimit, megaprojekteve, energjisë dhe teknologjisë së lartë. Kështu tha presidenti kinez Xi Jinping në takimin e tij me kryeministrin rus Mikhail Mishustin, duke vënë në dukje se të dy vendet janë "partnerë strategjikë të plotë me koordinim të plotë". Ruajtja e "zhvillimit të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm të lidhjeve është në përputhje me logjikën historike të marrëdhënieve dypalëshe dhe interesat themelore të popujve përkatës", shtoi Xi në raportin e publikuar nga Xinhua në mbrëmje.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Së shpejti do të keni yje shumë më me fat që do t'ju... horoskopi për ditën e sotme

Së shpejti do të keni yje shumë më me fat që do t'ju... horoskopi për ditën e sotme