Ylli Pata: Superfluksi i dosjeve VIP në SPAK: Çfarë do të sjellin realisht?!

Ylli Pata: Superfluksi i dosjeve VIP në SPAK: Çfarë do të sjellin realisht?!

Foto ilustruese

Sot SPAK ka shpallur se do të thërrasë javën e ardhshme Sali Berishën për çështjen e klubit “Partizani”, ndërkohë që denoncimet për Ilir Metën po rriten në mënyrë eksponenciale.

Njerëzit që shikojnë nga larg, ngrenë pikëpyetjet: çfarë do të ndodhë me gjithë këtë material? Do arrihet gjëkundi apo bëhet fjalë për një lojë si ajo e komisarit te “Dueli i Heshtur”?

Kushdo që e njeh sadopak punën në një zyrë shteti, e di se vetëm të shkruash  në kompjuter nga e para të gjithë këto material, të thërrasësh personat që i kanë kallëzuar, e më pas njerëzit që përfliten, e të ndjekësh faktet mbi të cilat ngrihen pretendimin, e në fund të gjesh prova, është një punë kolosale.

E gjitha kjo situatë, ndoshta, ndoshta mori shkas nga deklarata e kreut të SPAK në Zërin e Amerikës se Prokuroria Speciale Kundër Krimit e Korrupsionit punon në bazë të kallëzimeve.

E këtu nisi ajo që po ndodh një valë e pambarimtë padish. Shto këtu dosjet e vjetra, apo edhe denoncimet e pafundme që nuk kanë dalë në media.

Po si do të veprojë SPAK me këtë fluks, kur realisht kapacitetet e saj administrative janë të kufizuara. E meqë ra fjala për javën tjetër, si do veprojë SPAK, si ai oficeri osman përballë Ismail Qemalit te “Nëntori i Dytë”, kur i tha “se ka një urdhër arresti për ju”, e Ismaili-Sandër Prosi ja ktheu: “Kur arrestuat Abdyl Frashrin nuk ishit kaq të sjellshëm”. E natyrisht nuk është analogjia as rasti, por vërtetë Prokuroria e Adriatik Llallës nuk ishte kaq e sjellshme sa SPAK-u sot ndaj Saimir Tahirit.

Prokuroria Speciale kundër krimit e korrupsionit, nuk e ndjek këtë procedure, pra hetimin me denoncim, kur ka vepruar e vepron ndaj narkotrafikut apo krimit të organizuar, ku përgjithësisht bashkëpunon me partner ndërkombëtarë si Antimafia italiane, DEA amerikane, apo edhe prokuroritë e Europës.

Homologë të SPAK-ut në Ballkan si USOK-u kroat apo prokuroria speciale në Rumani, ka ndjekur çështje të mëdha, edhe nëse nuk ka pasur denoncime, por prova, që i kanë siguruar hetuesit e prokurorët. Ku u shpallën të pandehur ministra, kryeministra president, politikanë e zyrtarë të lartë.

A do të ndodhë e gjitha kjo edhe në Shqipëri? Shumë kanë pak pritshmëri, megjithatë reforma e re në drejtësi ka një gjë që nuk shmanget dot. Nuk mund të mbyllet një dosje aq kollaj, pa kaluar në sitën e prokurorëve të gjithë personat që përmenden, apo akuzohen në denoncimet përkatëse. Pasi ligjërisht është zvogëluar mundësia e mbylljes me procedurë, e aq më pak precedenti “Tahiri” ku publiku pa jo vetëm vendim, por edhe zbatim të tij sipas modelit “drakonian”.

Por në fund të fundit, të gjitha këto hetime që janë në ecuri e sipër do të ecin përpara, do të shikojmë sqarime e deponime, deklarime e kundërshtime, sqarime por edhe vendime prokurorësh dhe dispozita gjykatash. Po pyetja është, a do të kemi një pasqyrim të drejtë dhe të plotë nga panelet e darkës për të gjitha këto dosje? Gjithsesi, më shumë se media, në sprovë sot është drejtësia e re…

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ylli: 22/09/2022 05:33

    Ka merak shoku Pata pse ja bene "ashtu" Tahirit. Ne fakt nje gazetar i pamvarur do te ishte i lumtur qe Berisha, Meta apo Rama te ishin shoke qelie me Tahirin.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A ka politika frikë nga SPAK-u?×

Lajmi i fundit

Media italiane: Shqipëria, një nga destinacionet më të bukura për pushime në 2024

Media italiane: Shqipëria, një nga destinacionet më të bukura për pushime në 2024