Yuri Kim pret Nikollën në Departamentin e Shtetit: Vijoni me avancimin e reformave

Yuri Kim pret Nikollën në Departamentin e Shtetit: Vijoni me avancimin e reformave

Lindita Nikolla dhe Yuri Kim

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua me Zëvendësndihmës Sekretaren Kryesore të Shtetit, Yuri Kim.

Sipas njoftimit të Kuvendit Nikolla dhe Kim diskutuan "mbi zhvillimet politike në Shqipëri dhe avancimin e reformave, bashkëpunimin për mbrojtjen e sigurinë kibernetike; lidershipin e Shqipërisë në KS dhe kontributin në Këshillin e të Drejtave të Njeriut; luftën kundër terrorizmit".

Gjithashtu pjesë e diskutimeve në këtë takim mes Nikollës dhe Kim kanë qenë zhvillimet në Veri të Kosovës dhe nevojën e ndërhyrjes se komunitetit euro-atlantik për depërshkallëzimin e situatës, duke e konsideruar dialogun Kosovë-Sërbi si e vetmja rrugë për garantimin e paqes. Ndërkaq u diskutua edhe lidershipi i Shqipërisë në Procesin e Berlinit dhe kontributin si një faktor për zhvillimin, integrimin dhe stabilitetin rajonal; kontributin e Kuvendit për garantimin e legjitimitetit demokratik dhe karakterit gjithëpërfshirës të procesit të integrimit evropian etj".


Lajmi kryesor:

Nikolla pritet në Kongresin Amerikan: Shqipëria në një linjë me ShBA-në në luftën kundër terrorizmit dhe mbështetjen e Kosovës


B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Alban Luma: 25/10/2023 15:57

    Yuri Kim ishte e përkoheshme në këtë post. Tashmë Jim O’Brien, është Ndihmësi i ri i Sekretarit të Shtetit për Evropën

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Berisha shpërblen Bardhin, por shmang votimin për të! Tabaku ‘refuzon’ ish-kryeministrin, burime: S’merr pjesë të martën në mbledhjen e Këshillit Kombëtar

Berisha shpërblen Bardhin, por shmang votimin për të! Tabaku ‘refuzon’ ish-kryeministrin, burime: S’merr pjesë të martën në mbledhjen e Këshillit Kombëtar