Nikolla pritet në Kongresin Amerikan: Shqipëria në një linjë me ShBA-në në luftën kundër terrorizmit dhe mbështetjen e Kosovës

Nikolla pritet në Kongresin Amerikan: Shqipëria në një linjë me ShBA-në në luftën kundër terrorizmit dhe mbështetjen e Kosovës

Me Kryetarin e Komisionit të Dhomës së Përfaqësuesve për Evropën, z. Thomas Kean, Jr., Kryetarja Nikolla diskutoi mbi mbështetjen e Kongresit dhe të Kuvendit për partneritetin strategjik mes ShBA dhe Shqipërisë, zgjerimin e marrëdhënieve  mes Dhomës dhe Kuvendit,  bashkëpunimin në luftën kundër terrorizmit, mbrojtjen dhe sigurinë kibernetike.

Lidershipi në KS dhe zgjedhja si anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut po rrisin prestigjin ndërkombëtar të Shqipërisë dhe forcojnë partneritetin strategjik me ShBA.

Kryetarja Nikolla dhe Kryetari Kean diskutuan mbi mbështetjen e Kongresit për ndërhyrjen e komunitetit

Euro-atlantik për depërshkallëzimin e situatës në Veri të Kosovës, dialogun Kosovë-Serbi si e vetmja rrugë drejt paqes, Asociacionin e komunave me shumicë serbe në Kosovë si një instrument për stabilitetin në Kosovë. Shqipëria është plotësisht në një linjë me ShBA dhe BE për çështjet  e mësipërme.

Gjatë takimit u diskutua mbi integrimin euroatlantik, si i vetmi destinacion i natyrshëm Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor dhe nevojën e mbrojtjes së rajonit nga influencat joperëndimore.

Shqipëria po udhëheq me sukses Procesin e Berlinit dhe po kontribuon si një faktor stabiliteti, bashkëpunimi dhe Integrimi rajonal.

Me bashkëkryetarët e Grupit të Miqësisë me Shqipërinë (Albania’s Caucus) kongresmenët Robert Aderholt dhe Jim Himes, Kryetarja Nikolla diskutoi mbi kontributin e grupeve të miqësisë për nxitjen e marrëdhënieve mes Dhomës së Përfaqësuesve dhe Kuvendit dhe mbështetjen e partneritetit strategjik dhe bashkëpunimit mes dy vendeve.

Fuqizimi i marrëdhënieve mes Dhomës së Përfaqësuesve dhe Kuvendit do të nxisë edhe  bashkëpunimin mes institucioneve dhe rolin e Shqipërisë dhe shqiptarëve si faktor zhvillimi, demokratizimi, integrimi dhe sigurie në rajon.

Në takimet në Kongres Kryetarja Nikolla prezantoi edhe kërkesën e Kuvendit të Shqipërisë për tiu bashkuar programit të Dhomës së Përfaqësuesve “Partneriteti për Demokracinë.”

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:01
Nikolla takon Escobar: SHBA-Shqipëri, partneritet dypalësh edhe në organizatat ndërkombëtare

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla u prit sot në Departamentin Amerikan të Shtetit nga Gabriel Escobar, ndihmëssekretar i Shtetit dhe i Dërguari Special për Ballkanin Perëndimor për të diskutuar mbi ecurinë e reformave demokratizuese dhe integruese dhe mbështetjen e Kuvendit për avancimin e tyre.

“Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA sot janë më të mira se asnjëherë. Partneriteti strategjik është konkretizuar në bashkëpunimin e shkëlqyer në Këshillin e Sigurimit të OKB dhe do të jetë i tillë edhe në KDNJ. SHBA dëshirojnë ta kenë Shqipërinë partnere dhe mbështesin aplikimin e saj në sa më shumë organizata ndërkombëtare. SHBA mbështesin fuqimisht integrimin e Shqipërisë në BE, vlerësojnë arritjet e deritanishme dhe inkurajojnë thellimin e luftës kundër korrupsionit”, thuhet në njoftimin për shtyp të Kuvendit.

“SHBA kanë dënuar aktin terrorist të 24 shtatorit dhe përgjegjësinë e Serbisë për këtë akt. Marrëveshja e Ohrit është një marrëveshje strategjike dhe duhet punuar për zbatimin e saj. SHBA mbështesin dialogun Kosovë-Serbi të lehtësuar nga BE, si e vetmja rrugë drejt paqes dhe sigurisë, dhe po punojnë për njohjen e saj edhe nga pesë shtetet e BE që nuk e kanë njohur dhe po ndërtojnë një fushatë njohjesh globale për Kosovën”, theksohet në njoftim.

Ora 15:39
Yuri Kim pret Nikollën në Departamentin e Shtetit: Vijoni me avancimin e reformave

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, u takua me Zëvendësndihmës Sekretaren Kryesore të Shtetit, Yuri Kim.

Sipas njoftimit të Kuvendit Nikolla dhe Kim diskutuan "mbi zhvillimet politike në Shqipëri dhe avancimin e reformave, bashkëpunimin për mbrojtjen e sigurinë kibernetike; lidershipin e Shqipërisë në KS dhe kontributin në Këshillin e të Drejtave të Njeriut; luftën kundër terrorizmit".

Gjithashtu pjesë e diskutimeve në këtë takim mes Nikollës dhe Kim kanë qenë zhvillimet në Veri të Kosovës dhe nevojën e ndërhyrjes se komunitetit euro-atlantik për depërshkallëzimin e situatës, duke e konsideruar dialogun Kosovë-Sërbi si e vetmja rrugë për garantimin e paqes. Ndërkaq u diskutua edhe lidershipi i Shqipërisë në Procesin e Berlinit dhe kontributin si një faktor për zhvillimin, integrimin dhe stabilitetin rajonal; kontributin e Kuvendit për garantimin e legjitimitetit demokratik dhe karakterit gjithëpërfshirës të procesit të integrimit evropian etj".

M.T/B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

‘Kë fëmijë ti Egla!’, Ori Nebiaj përplaset me Roza Latin: Mbro të drejtat e kafshëve, se për njerëzit s’qenke e qartë

‘Kë fëmijë ti Egla!’, Ori Nebiaj përplaset me Roza Latin: Mbro të drejtat e kafshëve, se për njerëzit s’qenke e qartë