Zaev: Në verë mblidhen qeveritë e dy vendeve, pikë e përbashkët kufitare në Qafë-Thanë

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka bërë të ditur në verë do të ketë takim të qeverisë së tij me atë shqiptare, të udhëhequr nga kryeministri Edi Rama. GJatë konferencës së përbashkët mes tyre mbajtur në Tiranë, Zaev tha se dy qeveritë e kanë obligim të heqin kontrollet e dyfishta në kufi mes Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, duke bërë vetëm një kontroll të përbashkët në doganën e Qafë-Thanës.

"Takim mes dy qeverive në verë pas zgjedhjeve presidenciale në Maqedoninë e Veriut, dhe pas zgejdhjeve lokaleve në Shqipëri, institucionet tona do të shfrytëzojnë momentin për obligime të përfunduara mes institucioneve. "One stop shop", në Qafë-Thanë pikë e përbashkët kufitare, të përgjysmojmë kohën e pritjes së pasagjerëve që tani është e pakëndshme, këtë e kemi obligim ta realizojmë. Do të ketë vetëm një kontroll, e njëjta do të ndodhë edhe për mallrat, ky është hap pozitiv. Qëllimi ynë i përbashkët është integrimi në BE, shmangien e kufijve dhe bashkangjitjen në familjen evropiane, hapat që po cojmë na cojnë drejt kësaj rruge", tha Zaev.


Lajmi kryesor:

Zaev i bën apel opozitës shqiptare duke dhënë shembullin e tij: Kurrë nuk dola kundër integrimit të vendit


G.M./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rritet gjoba për celularin dhe drejtimin e makinës në gjendje të dehur! A jeni dakord me ashpërsimin e Kodit Rrugor?