Zaloshnja: Kryeministër? Ramën rreth 40%, Berishën rreth 27%, asnjërin rreth 33%

Zaloshnja: Kryeministër? Ramën rreth 40%, Berishën rreth 27%, asnjërin rreth 33%

Kryeministri Edi Rama dhe ish-kryeministri Sali Berisha

Gjatë fundjavës zhvillova një sondazh elektronik, ku pyetësorin e shpërndava me 3000 SMS krejt TË RASTËSISHME në të gjithë territorin e vendit (1780 banorë të rritur e plotësuan pyetësorin). Në pyetësor përfshiva edhe pyetjen “NQS do të votonit sot drejtpërdrjet për Kryeminsitër, kujt do t’ia jepnit votën?”. Kampionin e ripeshova statistikisht, për ta përfaqësuar popullsinë e rritur sa më mirë demografikisht, gjeografikisht dhe politikisht (intervali i kredibilitetit statistikor të rezultateve plus/minus 2.7%).

Për Ramën janë gati të votojnë sot 40.2% e të anketuarve (bazuar në profilin e tyre demografik, mund të ekstrapolohet se rreth 832 mijë banorë të rritur do të votonin sot për Ramën, nqs kryeministri do të zgjidhej drejtpërdrejt nga populli).

Për Berishën janë gati të votojnë sot 26.8% e të anketuarve (bazuar në profilin e tyre demografik, mund të ekstrapolohet se rreth 555 mijë banorë të rritur do të votonin sot për Berishën, nqs kryeministri do të zgjidhej drejtpërdrejt nga populli).

Plot 33% e shqiptarëve të rritur (rreth 683 mijë) nuk janë gati të votojnë sot për asnjërin nga dy rivalët kryesorë për qeverisjen e vendin (shihni tabelën e mëposhtme)

SHËNIM: Nga 3.6 milionë zgjedhës në lista, vetëm rreth 2.1 milionë banojnë në Shqipëri. Vjet votuan vetëm 1.66 milionë banorë të rritur.

Për kë votuan më 25 prill 2021 votuesit e sotëm të Ramës e Berishës?

Bazuar në përgjigjet që dhanë të anketuarit rreth votimit të tyre në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit 2021, mund të përvijohet edhe profili elektoral i votuesve të sotëm të Ramës e Berishës (shihni dy tabelat e mëposhtme).

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ledi: 27/06/2022 14:13

  Je kryeminister i denje per kete vend

  Përgjigju
  • Bekim: 27/06/2022 17:45

   Rama kryeminister i denje per nje republike bananesh

  • Bekim: 27/06/2022 17:44

   Hahaha! Ketij i thone sondazh rrenash

 • Denis: 27/06/2022 14:12

  Rama eshte nish

  Përgjigju
 • Enis: 27/06/2022 12:02

  Kryeminister i vetem i denj per kte vend eshte zoti rama

  Përgjigju
 • Ana: 27/06/2022 12:00

  Kush mund te votoj berishen vetem ne qofte se do te behet llum vendi perseri

  Përgjigju
 • genci: 27/06/2022 10:21

  Saliu me te vertete i ka disa njerez stoik pas tij por te themi te drejten nuk krahasohet me ramen

  Përgjigju
 • mondi: 27/06/2022 10:20

  po kot se kane zgjedhur 3 mandate kryeminister normale qe do e votojne me shume

  Përgjigju
 • mario: 27/06/2022 10:19

  Po tani a i vjedh njeri votat se keta te pd vetem keshtu dine te thone

  Përgjigju
 • Nuredin: 27/06/2022 10:18

  Per cfare arsyje mund ta votosh berishen ne qofte se duan ta kthejne vendin ne llum dhe mos te eci perpara ai esht i vetmi opsion per ta votuar

  Përgjigju
 • Shkelzen: 27/06/2022 10:15

  Po kush do e doje ate kriminelin aq shum vjedhje vrasje sa ka bere ai sdo ket asnje perkrahje dhe ata qe ka ne varre se duan ahahahhaha

  Përgjigju
 • Arben: 27/06/2022 10:13

  Nuk na duket ndonje cudi e madhe sepse me punet e mira qe z.rama ka bere dhe sesa e ka zhvilluar vendin nga cka qene e prisnim kete rezultat

  Përgjigju
 • sara: 27/06/2022 10:07

  e prisja nje rezultat te tille, pasi kemi sy e vesh dhe po shohim cfare po ndodh me vendin tone, kush po punon e po sjelle permiresime. Ai non grada ska per te pasur ndonjeher besimin dhe mbeshtetjen tone pasi e ka shkaterruar kete vend

  Përgjigju
 • drita: 27/06/2022 10:06

  ky rezultat vjen si shkak i punes fantastike qe eshte bere nga qeveria Rama, te cilet kane sjelle zhvillimin ne vend, dhe prandaj ka mbeshtetjen tone.

  Përgjigju
 • Sia: 27/06/2022 10:05

  Patjeter qe Rama do ishte fitues,sepse qeveria e tij ka ne qender te vemendjes vetem punen per zhvillimin e Shqiperise e te ardhmen e shqiptareve

  Përgjigju
 • gimi: 27/06/2022 10:04

  nese ky vend ka pasur nje periudhe te keqe, ka qene koha kur qeverisej nga ai kriminel. Me ne fund ajo kohe ka marre fund dhe skemi ndermend ta rikthejme perseri ate non grada ne pushtet

  Përgjigju
 • Oliger: 27/06/2022 10:04

  Fituesi ne kete sondazh dihej qe do ishte Edi,sepse ka bere cdo investim per ta cuar Shqiperine perpara dhe mendon per mireqenien e popullit

  Përgjigju
 • Noel: 27/06/2022 10:03

  Ramen kemi votuar dhe Ramen do votojme sepse ai po e zhvillon Shqiperine ndryshe nga disa te tjere

  Përgjigju
 • Gesi: 27/06/2022 10:02

  Se kuptoj dhe keto votat si i ka Saliu por me shume mundesi me korrupsion sic di te beje me mire aii Vetem Edi Rama eshte per te ardhmen e Shqipwrise!

  Përgjigju
 • Joel: 27/06/2022 10:02

  Dihet qe me i miri eshte Edi e kemi kuptu te gjithe tani

  Përgjigju
 • Frenci: 27/06/2022 10:01

  Po si mund te votosh Berishen aman? Ai eshte njeriu i fundit qe mund te votosh per te ardhmen e Shqiperise

  Përgjigju
 • Mondi: 27/06/2022 10:00

  Pse dyshonit ne ndonje gje ju hahaah? Rama gezon respekt t madh dhe hallall i qofte

  Përgjigju
 • Alfred: 27/06/2022 09:59

  Askush nuk i del dot perpara Rames sepse eshte ai qe ka punuar pee vendin dhe ka bere shume gjera te mira.edhe populli e di se kush eshte i denje per ate post

  Përgjigju
 • titi: 27/06/2022 09:56

  po saliun pse e kan votuar akoma nuk e kan njohur kete plehr qe vetem e ka zhvat vendin

  Përgjigju
 • Izmir: 27/06/2022 09:54

  Ska si te ndodhi ndryshe partia socialiste gjithmone fituese tani e perjet

  Përgjigju
 • Armand: 27/06/2022 09:54

  Un si marr vesh kta qe do votojn saliun ne ca planeti jetojne se vec me qen i cmen me i dhen voten atij

  Përgjigju
 • Beso: 27/06/2022 09:54

  Partia socialiste ka fitore te sigurt tani dhe per 100 vite me keto pune qe ben dhe sidomos tani qe u rikthyet dhe njehere zoti sale sepse ju dhe figura juaj na sjell ne mendje vetem terror

  Përgjigju
 • Mandi: 27/06/2022 09:53

  Nuk kishte si te ndodhte ndryshe dihet ne fund te dites kush eshte triumfuesi

  Përgjigju
 • Erald: 27/06/2022 09:53

  Po ca ti votosh Sali Horrit vec me i bo gropen vetes po votove ate. Ta kthejm vendin prap ne stall derrash si ishim kur ishte ai ne pushtet

  Përgjigju
 • Pjeter: 27/06/2022 09:51

  Ramen kemi votu e do e votojm prap se vec ai e boni ket ven

  Përgjigju
 • Simon: 27/06/2022 09:51

  Punen dhe prjektet qe ka bere zoti rama per ta cuar kete vend perpara nga berisha dhe komplet qeveria e tij nuk mendon e jo m te hidhem ne faqe projekti e te behen finalizime e inagurime

  Përgjigju
 • urim: 27/06/2022 09:50

  saliu edhe keto vota do i kete vjedhur hahaahh

  Përgjigju
 • Alesio: 27/06/2022 09:50

  Nuk meriton vota sali krimineli populli e ka pare me se miri kush punon e kush jo prandaj e vtojn zotin rama

  Përgjigju
 • Klajdi: 27/06/2022 09:49

  Po ik megjith kete Salen nuk e kuptoj si ka njerez qe e votojne akoma dhe ne sondazhe te tilla. Ndryshe nga ai Rama punoi dhe po vazhdon te punoje per vendin cdo dite. Cfar beri saliu pervecse i vodhi popullit per vite me rradhe??

  Përgjigju
 • Rafije: 27/06/2022 09:49

  Normal qe Ramen kryeminister as mos e diskutoni më, kur sja doli dot Sala ne kohen e vet te qeveriste nje popull, do e qeverise tani?

  Përgjigju
 • zaim: 27/06/2022 09:49

  po berisha dhe aq qe i ka marr se kuptoj ku i ka marr sesi ka akoma njerez qe e besojne koken e krimit ne shqiperi e jo vetem nuk arrij ta kuptoj

  Përgjigju
 • Luli: 27/06/2022 09:48

  Fale rames dhe qeveris se tij kemi arritur ketu ku jemi sot ne nje shqiperi shume her me te zhvilluar dhe shume here me te bashkuar me rajonin dhe komplet boten

  Përgjigju
 • Joana: 27/06/2022 09:47

  Ne cdo sondazh qe do te behet gjithmone do te triumfoje zoti Rama, pasi ka treguar gjithmone se eshte me i denji per te qeverisur vendin jo si opsioni tjeter qe eshte hajduti i popullit

  Përgjigju
 • florjan: 27/06/2022 09:47

  duket shume qarte se si do jete rezultati i zgjedhjeve qe do vijne dhe me thene te drejten me te drejte se kush ka punue dihet veq zoti rama , jo per me e komplimentu po i ka tregu gjithe botes kush eshte shqiperia

  Përgjigju
 • Esi: 27/06/2022 09:47

  Nje vrases si berisha as nuj duhet te kandidoj jo me te fitoj kush jan kta qe e votojn aman vetem ata qe kan qen bashkpunues e kan vrar e vjedhur bashk me te

  Përgjigju
 • Mondi: 27/06/2022 09:47

  Sdo mend kjo gje qe perqindjen me te madhe do e kete edi rama sepse eshte nje lider per poppullin e tij jo si saliu qe nuk qendron dot ne kembe

  Përgjigju
 • Altin: 27/06/2022 09:47

  Duket më se e qarte qe te gjithe duan Ramen dhe jo ate nongraten ne qeverisje, nuk duhet ta mohojme

  Përgjigju
 • Klea: 27/06/2022 09:46

  Normal vetem ramen duhet te votojm ka puniar ai per kete vend berisha duhet te ishte futur ne burg me koh se esht hajut i ndyr

  Përgjigju
 • viola: 27/06/2022 09:46

  Nje qeveri e punes dhe jo vetem e fjaleve,Z.Rama do te kete mbeshtetjen tone gjithmone

  Përgjigju
 • Jorgo: 27/06/2022 09:45

  Po normale qe rama do e marri shumicen e votave jo ky krimineli Saliu qe vetem ka vra dhe vec te keqija i ka sjelle ketij populli

  Përgjigju
 • Viola: 27/06/2022 09:45

  Nje qeveri e punes dhe jo vetem e fjaleve, Z.Rama do te kete mbeshtetjen tone gjithmone.

  Përgjigju
 • Gresa: 27/06/2022 09:44

  Ne kemi besim te Z.Rama dhe ai do te kete mbeshtetjen tone gjithmone.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Pylli i Pishporo në Fier prej 4 ditësh në flakë, përkeqësohet situata, aktivizohen të gjitha vatrat e zjarrit! Zjarrfikësit dhe FA tërhiqen: Na rrezikohet jeta

Pylli i Pishporo në Fier prej 4 ditësh në flakë, përkeqësohet situata, aktivizohen të gjitha vatrat e zjarrit! Zjarrfikësit dhe FA tërhiqen: Na rrezikohet jeta