Zaloshnja: Shqiptarët ende skeptikë ndaj SPAK dhe BKH

Zaloshnja: Shqiptarët ende skeptikë ndaj SPAK dhe BKH

SPAK

Gjatë fjalimit të tij në Kongresin e PS-së dhe në konferencën e shtypit pas tij, Kryeministri Rama i bëri thirrje të drejtpërdrjeta SPAK-ut, që të tregohet më agresiv në goditjen e politikanëve më të lartë të vendit. Ai aludoi haptazi se perceptimi ndër shqiptarët e thjeshtë është se SPAK- po merret “me arka peshku e zgjerime dritaresh pa leje”, ndërkohë që nuk po merret me vepra shumë më të rënda penale në juridiksionin e vet.

Dhe në fakt shumica e shqiptarëve të thjeshtë janë aktualisht skeptikë ndaj SPAK-ut. Kështu më rezultoi nga një sondazh rigoroz të zhvilluar kohët e fundit në terren (shihni Tabelën 1).  Gjithashtu, shumica e shqiptarëve të thjeshtë janë skeptikë për punën që pritet të bëjë Byroja Kombëtare e Hetimit (shihni Tabelën 2)

Tabela 1. A mendoni se SPAK është serioz në luftën kundër korrupsionit?

%

 • 1.Po             38.4
 • 2.Ndoshta    36.8
 • 3.Jo             23.1
 • 4.Se di         1.7

 

Tabela 2. A mendoni se Byroja Kombëtare e Hetimit (BKH) do të jetë efektive?

%

 • 1.Po           33.3
 • 2.Ndoshta  48.3
 • 3.Jo           11.7
 • 4.Se di       6.7

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • denis: 10/04/2022 11:11

  Skepticizmi vjen sepse po fillohet nga bishti jo nga koka.... Denohet nje zv. ministre (mire ti behet) per nje arke me peshk dhe kokat e krimit Berisha Like floriri nuk preken, keta jane vrases dhe hajdut......

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Ish-zyrtarja e OSBE-së në Kosovë vazhdon dëshminë në Dhomat e Specializuara në Hagë

Ish-zyrtarja e OSBE-së në Kosovë vazhdon dëshminë në Dhomat e Specializuara në Hagë