Zamira Kuçi, vajza që i kushton jetën rritjes së kafshëve të braktisura! Në oborrin e banesës së saj bashkëjetojnë 27 qen dhe 11 mace

Vajza durrsake, Zamira Kuçi prej më se dy vitesh e ka kthyer oborrin e banesës së saj në një strehë për 27 qen dhe 11 mace të pastreha.

Gjithçka nisi me qenushin e parë që adoptoi dhe njohja përfaqësuesen e organizatës "Jeta Kafshët dhe Njerëzit", Xheni Hasanaj.

"Unë kam pasur kafshë shtëpiake qe e vogël, por skam pasur mundësi të kujdesem. Kjo ndodhi kur u lidha me organizatën ku jam. Gjatë punës hasim problematika ndaj edhe kafshët e kastruara nuk mund ti lëshojnë në habitatin e tyre pa i mjekuar.

Dita nis me pastrimin e oborrit dhe kolibeve, ndërkohë që vazhdon me përkujdesin për kafshët që trajtohen me mjekime.

"Zgjohem në mëngjes, u hedh ujë dhe ushqim dhe largohem për punë. Është e vështirë, por kur është dashuria për kafshët mendoj se lodhja ikën vetë".

E gjendur përballë kësaj dëshire dhe numrit të lartë të rasteve të qenve të braktisur , lindi nevoja e krijimit të një qendre të posaçme për kurimin e qindra kafshëve të rrugës në qytetin e Durrësit. Ambientet janë vënë në dispozicion nga bashkia e Durrësi, ndërsa shpenzimet mbulohen nga vullnetarët e organizatës.

"Këtu në strehëz janë 34 qenushë, të gjithë të braktisur. Është e vështirë ti sterilizosh e kastrosh, sepse organizata nuk ka fonde shtetërore, mbahet vetëm me donacionet e vullnetarëve".

Së fundmi një lehtësim ka qenë dhe adoptimi i kafshëve të pastreha në disa shtete të Evropës si në Gjermani, Zvicër, Poloni, Itali, etj.

"Ne kemi hapur database, ku mbajmë qenushët që japim për adoptim të gjitha me microchip. Kryesisht tentojmë ti adoptojmë jashtë vendit. Po na ka ndodhur kemi shumë raste që kemi dhënë për adoptim jashtë vendit", vijon ajo.

Në të paktën 5 vitet e fundit në qytetin e Durrësit përllogariten afërsisht 5000 kafshë endacake të cilat janë sterilizuar dhe vaksinuar si një ndër praktikat më të mira për parandalimin e shtimit të tyre në rrugë, gjithçka kryer dhe asistuar nga vullnetarë si Zamira Kuçi.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • eri: 08/05/2022 07:38

  Te lumte Xamira

  Përgjigju
 • Meri: 08/05/2022 00:07

  Kush do kafshet,do edhe njerzit.Kafshet jan inteligjent dhe te dashur,nuk e tradhetojne kurr te zotin,i mungon vetem te folurit.E falenderoj kete vajze,per dashurin dhe kujdesin qe iu jep keture qenjeve te pafajshme.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Report Tv zbulon foton e 17 vjeçarit të vetëdorëzuar për vrasjen Reols Hysenlit në Gjermani! Lidhjet me grupin kriminal të vëllezërve Domi

Report Tv zbulon foton e 17 vjeçarit të vetëdorëzuar për vrasjen Reols Hysenlit në Gjermani! Lidhjet me grupin kriminal të vëllezërve Domi