Zbulohen parcelat me kanabis, kultivuesit zhduken! Punëtorët s'tregojnë kush i paguan

TIRANË- “Rritja e kultivimit të kanabisit në vend ka shtuar edhe numrin e aksioneve të ndërmarra nga policia për asgjësimin e kësaj bime. Kështu në 6 mujorin e parë të vitit 2020 në të gjithë vendin u asgjësuan 10941 bimë Kanabis Sattiva më shumë se në vitin 2019.”

Por në një kohë që rezultatet tregojnë për sipërfaqe me kanabis të asgjësuara nuk është e njëjta gjë për kapjen e kultivuesve. Numri i atyre që përfundojnë në pranga është i papërfillshëm, ose thjesht njerëz të punësuar nga pronarët e parcelave të drogës. Në Drejtorinë e Antidrogës mësohet se shumë nga dëshmitë e të arrestuarve nuk i identifikojnë ata. Ka një kod heshtje në këtë pikë. Punëtorët thonë se marrin paratë nga persona të cilët nuk i njohin. 

Sa i përket hartës së kultivimit të bimës narkotike nuk ka ndonjë ndryshim të madh nga ato të viteve të kaluara. Informacionet në Policinë e Shtetit tregojnë për shtim të sipërfaqe në Gjirokastër, Shkodër, Vlorë dhe Fushë Krujë. Kultivuesit kanë zgjedhur zonat malore dhe ato të pyllëzuara për të ushtruar aktivitetin e tyre kriminal dhe larg vëmendjes së opinionit .

Këtë shqetësim e ngriti kohë më parë në komisionin parlamentar të sigurisë edhe kryepolici, Ardi Veliu i cili foli për ekzistencën e fenomenit dhe destinacionet e reja të grupeve kriminale;  nga hapësirat në ambientet e mbyllura.

Bazuar në shifrat e regjistruara në luftën ndaj kësaj veprimtarie, Report TV mëson se vetëm në 6 muajt e parë të këtij viti  në të gjithë vendin janë asgjësuar afro 60 mijë bimë kanabisi ku vetëm në muajin qershor u dogjën rreth 36 mijë rrënjë.

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Edhe gazetarët në 'sitën' e SPAK, krimi ka futur duart edhe në media?

Komento

Komente

 • tani: 05/09/2020 11:43

  Futini ne burg e denojeni si bashkepuntor si ne cdo vend te botes.

  Përgjigju
 • Shaban: 04/09/2020 20:26

  nese i paguan i panjohuri le te bejne burg te plotr sikur te jene ata pronaret se mbase ju vjen kujtesa.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mjeku në Sarandë ndërroi jetë nga ataku kardiak teksa i shërbente pacientëve, qytetarët: Na u duk e pabesueshme, punonte natë e ditë