Tiranë/ Parcelë me kanabis në repartin ushtarak në Zall Herr, arrestohen 3 ushtarakë, nën hetim komandanti dhe zv.komandanti! Ministria i pezullon

Zbulimi i një parcele me kanabis në territorin e një reparti ushtarak në Zall Herr të Tiranës, ka çuar në pranga tre ushtarakë ndërsa 4 janë nën hetim mes tyre komandati i repartit zv. komandati i tokës

Policia informon se gjatë kontrollit në territorin e një reparti ushtarak, u gjetën të kultivuara dhe u asgjësuan 125 bimë kanabis.

Në vijim të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për shpërdorim të detyrës, 3 punonjës të repartit ushtarak, me detyrë shefa seksioni ndërsa po hetohet në gjëndje të lirë, Komandant Reparti zv/komandanti i togës dhe specialisti dhe magazinieri i repartit.

Të arrestuar
- Gramoz Mullai, 52 vjeç, me detyrë Shef Seksioni i Sigurisë;
- Rustem Koçi, 25 vjeç, me detyrë Specialist për Zbulimin;
- Gentian Zhurda, 45 vjeç, me detyrë Specialist Sigurie.
U proceduan penalisht në liri:
- A. J., 41 vjeç, me detyrë Specialist Infrasktrukture;
- P. H., 52 vjeç, me detyrë Zv/Komandant toge;
- I. D., 47 vjeç, me detyrë magazinier;
- P. D., 57 vjeç, me detyrë Komandant Reparti.

 

"Këta shtetas, me veprimet dhe mosveprimet e tyre, duke shpërdoruar detyrën, kanë lejuar kultivimin e bimëve narkotike, në ambientet e repartit ushtarak" informoi policia e Shtetit.

Menjëherë më pas ministria e Mbrojtjes urdhëroi pezullimin e ushtarakëve.

Megaoperacioni antikanabis i koduar “Fokusi” vijon në të gjithë vendin dhe është shtrirë në terrene  ë vështira malore dhe në fshatra të thellë të vendit. Tre opeacionet e fundit që u ndërmorën dje janë në Fier, Zall Herr dhe në Selenicë të Vlorës

Në Fier arrestohen vëllezërit
Në Fier u arrestuan 3 vëllezër Luan, Astrit dhe Arben Kocaqi, përkatësisht 45, 51, dhe 39 vjeç  si dhe u procedua në gjëndje të lirë babai i tyre 80 vjeçar dhe djali i njërit prej vëllezërve 18 vjeçar, pasi pas banesave kishin kultivuar në tokë, 300 bimë narkotike cannabis sativa.
 Përveç asgjësimit të bimëve narkotike, Policia e Fierit sekuestroi 1 armë gjahu, 2300 euro dhe rreth 500 000 lekë  të rinj që këta shtetas i kishin përfituar nga shitja e drogës.

Në Selenicë sekuestrohen kubike me kanabis

Në Selenicë të Vlorës u arrestua Lorenc Kapaj 29 vjec, banues në Selenicë, pasi gjatë kontrollit të territorit të banesës së tij, Policia gjeti e sekuestroi 80 kubikë të kultivuar me fidanë kanabis, të cilët u asgjësuan me anë të djegies.

Megaoperacioni policor antikanabis “FOKUSI” vijon pandërprerë në të gjithë vendin, me shërbime nga toka, monitorim nga ajri me dronët e Policisë, si dhe përmes bashkëpunimit të ngushtë me partnerët e Guardia di Financa.

Bilanci 
Gjatë kësaj jave janë angazhuar për kontrollin e territorit dhe për asgjësimin e bimëve narkotike, 6000 punonjës policie dhe 75 dronë të cilësisë së lartë.
Janë asgjësuar rreth 17000 bimë cannabis sativa dhe 100 kubikë të kultivuar me fara të kësaj bime.
Janë arrestuar në flagrancë 12 shtetas dhe janë proceduar penalisht 10 të tjerë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:29
Parcelë me kanabis në repartin ushtarak në Zall Herr, Berisha: Skandal, ministri Peleshi të japë dorëheqjen

1691143822_saliberisha.jpg

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për zbulimin e kanabisit në repartin ushtarak në Zall Herr në Tiranë. Berisha shkruan se kjo është skandal dhe kërkon dorëheqjen e ministrit të mbrojtjes Niko Peleshit.

“Ushtria e narkoshtetit të Edi Ramës, narko-ushtri. Në repartin e trupave speciale të Zall Herrit gjenden plantacione me qindra rrënjë të Kanabis Sativa. Burime zyrtare bëjnë të ditur se në repartin ushtarak më të ruajtur të të gjithë ushtrisë shqiptare në territorin strikt të mbrojtur të repartit të trupave elitë të ushtrisë tonë, në Zall Herr janë gjetur plantacione me qindra e qindra rrënjë kanabis.

Partia Demokratike deklaron se ky skandal i turpshëm i pashembullt në historinë e ushtrisë shqiptare, ushtri njëkohësisht e Aleancës së Atlantikut të Veriut, implikon thellë dhe me përgjegjësi të rëndë narkoministrin Peleshi i cili është akuzuar për parcela kanabisi gjatë periudhës që ka qenë ministër bujqësie, shtabin e përgjithshëm, zbulimin, policinë ushtarake shërbimet inteligjente të ushtrisë dhe komandën e repartit të trupave speciale të Zall Herrit. Ky skandal dëshmon tragjikisht shndërrimin e ushtrisë e narkoshtetit të Edi Ramës që është dhe narkoshteti i parë dhe i vetëm në Europë në narko-ushtri sikur të ishte ushtri e talebanëve dhe jo ushtri e një vendi anëtar të NATO-s.

Partia Demokratike e Shqipërisë dënon me forcën më të madhe këtë skandal të turpshëm për ushtrinë, por dhe shtetin shqiptar dhe kërkon dorëheqjen e menjëhershme të ministrit kanabisit Peleshi si dhe vendosjen para ligjit të gjithë përgjegjësve të këtij akti të turpshëm dhe kriminal të shëmtuar”, shkruan Berisha.

Ora 14:03
U zbulua parcela me kanabis në repartin ushtarkak, Balla: Goditje të tjera më të forta po vijnë

1691236366_kanabis.jpg

Mbi 6000 forca policie dhe 75 dronë të cilësisë së lartë janë angazhuar për të zbuluar dhe shkatërruar parcelat me kanabis në kuadër të operacionit policor që vijon në të gjithë vendin. 

Ministri i Brendshëm Taulant Balla u shpreh i vendosur se lufta kundër kultivimit të kanabisit do të vijojë.

“Lufta kundër kultivimit, trafikimit dhe shpërndarjes së lëndëve narkotike do të jetë sistematike. Shqiptarët presin një pastrim të territorit tonë nga kultivimi i paligjshëm i bimëve narkotike.Kultivimi i paligjshëm i kanabisit ka qenë një burim financash për organizatat kriminale. Ky burim duhet shuar përfundimisht. Goditje të tjera më të forta po vijnë”, shkruan Balla në një postim në facebook duke publikuar dhe video të operacionit. 

Gjatë kësaj jave janë asgjësuar rreth 17000 bimë cannabis sativa dhe 100 kubikë të kultivuar me fara të kësaj bime, si dhe janë arrestuar në flagrancë 12 shtetas dhe janë proceduar penalisht 10 të tjerë.

Ora 13:46
Parcelë me kanabis në repartin ushtarak të Zall Herrit, pezullohen ushtarakët

1691229124_finalprojekt.00331923.Still050.jpg

Ministria e Mbrojtjes urdhëron pezullimin nga detyra të gjithë personave përgjegjës në repartin ushtarak të Zall Herrit brenda në territorin e të cilit u gjetën 125 bimë kanabisi.

“Menjëherë janë pezulluar nga detyra të gjithë personat përgjegjës. Dënojmë me forcë çdo aktivitet të kundërligjshëm. Inkurajojmë organet ligjzbatuese të bëjnë detyrën në çdo rast!” thuhet në një reagim të ministrisë së Mbrojtjes.

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shqip: 06/08/2023 03:11

  Ka qene per qellime mjeksore. E lejon ligji.

  Përgjigju
  • Salah: 06/08/2023 08:27

   Idiot

 • Iris: 06/08/2023 02:51

  Pak eshte t'a quash skandal.Si ka mundesi qe e zbuloi policia perpara se komanda e repartit dhe jo vetem qe ishte si te thuash ne oborr te tyre,por nuk ishin pak,plot 125 rrenje?!

  Përgjigju
 • Veri: 06/08/2023 02:13

  Pra dhe shtatmadhoria ra, me sakte e rrezoi i gjati me njerezit e tij. Nuka bo vaki po ministri i mbrojtjes dhe shefi i shtabit duhet te ishin pas hekrave ne kete pike. Eshte funi

  Përgjigju
 • Scutari: 06/08/2023 01:03

  Këtu gjithçka ka marrë fund! Edhe ata që e vodhën këtë vend një ditë e kanë llogaritur që të ikin prej këtu.

  Përgjigju
 • AltinTop: 06/08/2023 00:48

  Edhe ato dy reparte qe ka shqiperia njerin e mbollen me kanabis.

  Përgjigju
 • Kapterr Luc Ramiu: 05/08/2023 23:10

  Ushtarakë qe kultivojnë kanabis për ta tregtuar e pasuruar mbi krimin, dhe prit që këta të ruajnë sekretet ushtarake si anëtar i NATO-s duke i rezistuar korruptimit ahahahahahha

  Përgjigju
 • Tafil: 05/08/2023 21:39

  Ndersa "Metamorfoza" arrestoi nje kryeprokuror dhe Komisar besnik politik te mafies ne pushtet, cakejte e ushtrise e tymosin ne Zall-Herr! Thjesht edhe pak cipe qe kishin plasi dhe boja u ra pertoke ketin sistemi te kalbur kriminal "polici-ushtri". Sidoqofte, dallkauku Balla vrapon poshte e larte, si ajo neper poture, goditje, thote i godituri, me te forta e me kobure! Si duket e kane mision qe te spastrojne cdo bashkepuntor nga kanabisi per droge e tja lene gati kryepykes Rama dhe hjenave perreth ta kultivojne per mjeksor.

  Përgjigju
 • edmond (koder rreshen): 05/08/2023 21:16

  Ushtaret kan te drejt ! Te shkosh ne luft ose duhet te jesh i drogum ose budalla,dhe ushtaret tan zgjodhen kete te paren.

  Përgjigju
 • Toni: 05/08/2023 20:17

  Eshte e tmerrshme kur zbulon prokurore, drejtues policie, ushtarake, qe jane te lidhur me krimin dhe kane shoqeri ose ortakeri me banda e kriminele. Por, nje gje pozitive, se ato po zbulohen dhe Drejtesia po leviz, edhe pse si nje breshke. Por te pakten po leviz !

  Përgjigju
 • Traktori: 05/08/2023 20:15

  Po ministri i mbrojtjes nuk ka pergjegjesi o naltmadheni!?

  Përgjigju
  • Partia: 05/08/2023 23:47

   Ca thu me, fajin e ka Saliu. Ai i ka mbjellë rrënjët e shteti e zbuloi.

 • Gazepi: 05/08/2023 16:50

  Edhe instalacioni brenda Kryeministrise qe gjasme do behej me lule me shume mundesi do kultivohet lule xheneti. Ha ha ha si u katandisen rilindasit. Slate cep pa gjelberuar

  Përgjigju
 • Nardi: 05/08/2023 14:45

  Kjo po qe ishte qershia mbi torte

  Përgjigju
 • Rilindja ushtarake: 05/08/2023 13:19

  Opo jepini mbillni dhe ne zyrat e shtetit.bam andej bum kendej lat nam o sekti hashashit

  Përgjigju
 • Grupi: 05/08/2023 12:59

  Edhe ushtaret e NATO paskan ngrene kumbulla e dardha prapa kraheve te kryeministrit. Pergjegjesia eshte individuale eshte e vertete dhe ne per kete pergjegjesi po flasim. Kush e ngriti ne sistem krimin, korupsionin, kultivimin e droges? Kush i futi ne parlament personat me te shkuar dhe me rrezikshmeri te larte kriminale? Kush i rekrutoi ne administrate keta persona apo dhe familjaret e tyre? Motra e Nuredin Dumanit u largua nga ministria e jashtme vetem pasi plasi skandali. Kush guxon te haje dardha pas kraheve te liderit suprem? E kuptojne shqiptaret ne cfare niveli te ulet kane arritur apo do kuptojne kur kjo e keqe ti preke te femijet e tyre. Kudo kultivim droge, trafik droge, para te pista. Kaq shume nuk ishin pare ndonjehere.

  Përgjigju
 • Ndergjegja: 05/08/2023 12:26

  Nuk ka qelize te shoqerise shqiptare dhe strukturave ne PIRAMIDEN shteterore qe te mos jete infektuar nga krimi e korrupsioni....Bile eshte karakteristike se KREU I PIRAMIDES ESHTE JO VETEM MENAXHUES POR EDHE SKLLAV I KAPUR PER FYTI E PER K*QESH QE SDI ÇFARE TE BEJ MË,TE THOTE DHE TE APELOJ NE PUBLIK ME SHUME SE SA AJO QE VARFERISHT PO BEN,THOTE DHE APELON. GODITJA E BERISHES NGA DEPARTAMENTI USA-s ISHTE DHE MBETET KONSTANTE OBJEKYIVIN PER NXJERRJEN JASHTE LOJE TE TERE STRUKTURES POLITIKE QE PPSH/PS INJEKTOJ SHQIPERI NE ARENEN POLITIKE PAS VITEVE 90 TE SHEK TE XX-te. KY SISTEM DO BJERE ME NJE RROPAME TE PADEGJUAR NE BALLKAN E EUROPE,DUKE JA KALUAR EFHE SHEMBJES SE MURIT TE BERLIJIT DHE KOHA PO NA THOTE SE JEMI NE MUAJT E FUNDIT. JANE INTERESA TE MEDHA GJEOSTRATEGJIKE QE E BEJNE JO VETEM TE MUNDSHEM POR EDHE TE REALIZUESHEM....

  Përgjigju
  • Ndergjegja: 05/08/2023 16:02

   or tej: or teeejjjj këtu nuk ka patur asnjehere opozite,ka patur dhe ka PPSH DHE KLYSHET E SAJ TE EMERTUARA PD,PS,PR,PL(LESHELI),PSD DHE LLOJ LLOJ NGJYRASH E FTYRASH QE GJETEN SHESH E BEN PERSHESH MBOLLEN,RRITEN E VADITEN SISTEMIN E KRIMIT E TE KORRUPSIONIT NE XHUNGLEN ALBANISTAN TE BALLKANIT PERENDIMOR DHE EUROPE ORTOOOJJJ. JINI SHUMË TE PAKET JU QE U DHEMB SHPIRTI NGA SHEMBJA E PIRAMIDES SHTETETORE TE KRIMIT DHE TE KORRUPSIONIT QOFSH OR TIIIII APO QOFSH OR TEEEEJJJJJ.

  • Or tej: 05/08/2023 14:51

   Nuk do bjere si sistem sepse nuk ka opozite or teeeejjjjj

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Dy ditë para shpalljes së listës, Mirlind Daku 'sms' Sylvinhos! Shënon golin e 10-të në Rusi

VIDEO/ Dy ditë para shpalljes së listës, Mirlind Daku 'sms' Sylvinhos! Shënon golin e 10-të në Rusi