Zbulohet plani sekret i Bolsonaros për të djegur Amazonën

Jair Bolsonaro ka një plan të fshehtë për zhvillimin e Amazon. Ai përfshin ndërtimin e një hidrocentrali, shtrirjen e rrjetit të autostradave dhe zhvendosjen e popullatave brenda rajonit.

Plani gjendet në dokumente konfidenciale që Forcat e Armatosura kanë pasur për detyrë të përgatisin, me detaje më pas të zbuluara dhe të zbuluara nga ‘The Intercept’, faqja e gazetarit amerikan Glenn Greenwald i cili kishte qasje në regjistrimet e takimeve zyrtare pikërisht për iniciativën.

Plani, shkruan The Intercept, "përfshin një fabrikë hidrocentrali dhe një urë mbi Amazon në shtetin e Parës - i cili tashmë mban rekordin e shpyllëzimit në vend - dhe shtrirjen e tij në kufirin me Suriname autostada BR-163, e cila përshkon Brazilin nga Rio Grande dri në Sul në Parà.

‘Baroni i Rio Branco’

Sipas materialit të ekzaminuar nga ‘Intercept’, qëllimi i operacionit është të riafirmojë sovranitetin e Brazilit në territorin e tij, kundër madje edhe një rreziku të dyshuar për depërtim nga Kina. Prandaj nuk është rastësi që ai është emërua ‘Baroni i Rio Branco’, personazhi historik Josè Paranhos, ai që konsiderohet babai i diplomacisë braziliane, i njohur për konsolidimin e kufijve të vendit në fillim të shekullit të kaluar.

Kundër popujve indigjenë

Objektivi tjetër i planit do të ishte që të garantojë kontrollin shtetëror të territoreve të Amazonës dhe rritjes ekonomike, duke rezistuar ndaj asaj që qeveria i konsideron presione të brendshme dhe të jashtme - nga ambientalistët, qeveritë e huaja dhe Kisha Katolike.Sipas zyrtarëve qeveritarë, popujt indigjenë paraqesin një pengesë për zhvillimin e rajonit.

Kërcënimi i Kinës

Nisma u prezantua në një seri takimesh me dyer të mbyllura nga oficerë të lartë ushtarakë, të cilët shprehën besimin e tyre se Kina po promovon migrime në rajonet kufitare që i konsideron strategjike, siç është "në kufirin me Siberinë.

Plani i tre A-ve

Përveç frikës së një pushtimi kinez, nisma gjithashtu duket se konsideron edhe një shqetësim tjetër të shprehur tashmë nga Bolsonaro, përkatësisht ekzistencën e një "plani të pretenduar tre A" (Andes-Amazonia-Atlantik) me qëllim për të krijuar një "korridor mjedisor" nga kordilera e Andeve në bregdetin lindor të Amerikës së Jugut, e cila do të dëmtonte sovranitetin e Brazilit mbi pjesën e tij të pyllit Amazon.

Zjarret e pyjeve

Për momentin, Bolsonaro ka zgjatur kohën e përfshirjes së ushtrisë kundër mijëra zjarreve që goditën Amazonën. Ushtarët janë dërguar në rajon për të ndihmuar zjarrfikësit dhe policinë që luftojnë me flakët që po ‘hanë’ pjesë të mëdha të "mushkërive të gjelbra" të Tokës. Me këtë zgjatje, nisma do të mbetet në fuqi deri në 24 tetor, kur pritet një ulje e tempit të zjarreve për shkak të mbërritjes së shirave.

  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet sjellin bilanc 'lufte' këtë fillimvit, a duhet të konsiderohen si vrasje rrugore?

Komento

Komente

  • hajdeqypirrypi: 22/09/2019 06:56

    Ore çapaçulesher, po pse kaq injorante jane bere shqiptaret, sa ne kete kohe kur kushdo e ka celularin ne xhep e mund ta shikoje ne çdo moment harten e Botes, ju thoni se Kina do te mund te pushtoje Brazilin qe eshte mijra km. larg e s'ka asnje lidhje e llogjike ky muhabet. Po te shkruani si e ema e Zeqos maje thanes e te trilloni te tilla broçkulla idiote ju qofshi... Apo ju ka tronditur termeti e ju ka perzier letrat ne dollap...

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

IGJEUM: Fundjava me reshje intensive! Do ketë rritje të prurjeve dhe niveleve në lumenjtë Drin-Buna, te i Shkodrës dhe Vjosës