Zelensky: Duhet të takohem me Putin, vetëm kjo mund të ndalte luftën

Zelensky: Duhet të takohem me Putin, vetëm kjo mund të ndalte luftën

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky përsëriti se më e mira për të arritur një zgjidhje diplomatike dhe për të ndaluar luftën do të ishte një takim mes tij dhe presidentit rus Vladimir Putin.

 "Ne duhet të përpiqemi ta arrijmë, por ne nuk e shohim këtë nga Rusia. Ata thonë një gjë dhe pastaj bëjnë të kundërtën", u shpreh ai.

Sipas tij parakushtet që kërkon Rusia për të nisur negociatat me Ukrainën, janë të papranueshme.

“Janë propozime të papranueshme dhe për këtë arsye ne kemi vendosur të bëjmë një hap prapa. Këto propozime synonin të ndryshonin të ardhmen tonë. Ne kemi qëndruar konsekuent që nga fillimi i konfliktit. Ne e kemi mbajtur gjithmonë linjën tonë”. Kështu deklaroi presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, duke nënvizuar se “që në fillim kemi thënë se nuk do të pranojmë asnjë ultimatum”.

 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Dua të takohem me Putin, vetëm kështu përfundon lufta! Blinken nesër në Ukrainë! Nuk ndalen bombardimet edhe për Pashkë, 8 të vrarë në Odessa


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Ukraina përkujton masakrën e Buçës

Ukraina përkujton masakrën e Buçës