Zelensky falenderon Bidenin për 725 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake

Zelensky falenderon Bidenin për 725 milionë dollarë të tjera ndihmë ushtarake

1665833008_25zelensky2videoSixteenByNineJumbo1600.jpg

Presidenti i Ukrainës Zelenskyy ka falënderuar SHBA-në për paketën e fundit të mbështetjes prej 725 milionë dollarësh. Ai tha se mirëpriti veçanërisht raundet për sistemin raketor HIMARS të montuar në kamion.

Amerika tani ka dhuruar më shumë se 17.5 miliardë dollarë (15.6 milion £) në ndihmë që nga fillimi i luftës në shkurt.

Më vete, Ukraina pret gjithashtu që SHBA dhe Gjermania të dorëzojnë sisteme kundërajrore këtë muaj për ta ndihmuar atë të kundërshtojë sulmet me raketa dhe dron ruse, tha të premten ministri i mbrojtjes Oleksiy Reznikov.


Lajmi kryesor:

Nuk performoi për Rusinë, ushtria ruse vret dirigjentin ukrainas! Kina-bashkëkombësve: Largohuni nga Ukraina


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Tiranë/ I riu që ktheu motrat në narkomane, shpallet në kërkim një 40-vjeçar! I lidhur me të dyja, u jepte kokainë

Tiranë/ I riu që ktheu motrat në narkomane, shpallet në kërkim një 40-vjeçar! I lidhur me të dyja, u jepte kokainë