Zelensky: Faza e dytë e luftës ka filluar! Çfarë po synon Rusia?

 Zelensky: Faza e dytë e luftës ka filluar! Çfarë po synon Rusia?

Forcat ruse po sulmojnë përgjatë një fronti të gjerë, mbi 300 milje të gjatë, kanë thënë zyrtarët ukrainas, në një kohë kur pritet të nisë një ofensivë e re e Rusisë për të marrë Donabasin në lindje.

Forcat e presidentit rus Vladimir Putin po shtojnë sulmet në rajonet e Luhanskut dhe Donetskut, që të dyja janë pjesë e Donbasit, si dhe në zonën e Zaporizhzhia ,ë veriperëndim të Mariupolit, në lumin Dnipro.            

Ekspertët thonë se fitorja në Donbas, ku separatistët rusë kanë luftuar prej vitesh, do t'i jepte Putinit një fitore shumë të nevojshme.

"Okupatorët u përpoqën të thyejnë mbrojtjen tonë. Për fat të mirë, ushtria jonë po reziston. Ata kaluan vetëm nëpër dy qytete, kjo është Kremina dhe një qytet tjetër i vogël. Ne nuk po heqim dorë nga asnjë nga territoret tona." tha Oleksiy Danilov, sekretar i këshillit të sigurisë kombëtare të Ukrainës.

Rusia bombardoi gjithashtu strehën relativisht të sigurt të Lviv gjatë të hënës, duke lënë të vrarë 7 persona.


Lajmi kryesor:

Biden thirrje aleatëve: Sanksione të reja dhe izolim të Rusisë! Moska propozon armëpushim në fabrikën e çelikut! Bombardohet një spital afër Mariupolit, 300 njerëz nën rrënoja


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Kontrolli në vilën e bashkëjtueses, Apeli i GJKKO rrëzon ankimin e Arben Ahmetajt

Kontrolli në vilën e bashkëjtueses, Apeli i GJKKO rrëzon ankimin e Arben Ahmetajt