Zelensky: Mirënjohës Rumanisë për sistemin Patriot

Zelensky: Mirënjohës Rumanisë për sistemin Patriot

1716838741_volodymyrzelensky.JPG

“I jam mirënjohës Rumanisë dhe Presidentit Klaus Iohannis për vendimin për pajisjen e Ukrainës me një sistem shtesë të mbrojtjes ajrore Patriot”, shkruan presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në rrjetet sociale.

"Është e rëndësishme të theksohet se ky hap forcon sigurinë jo vetëm në Ukrainë, por në të gjithë rajonin tonë dhe në Evropë, thekson ai.

Duke i dhënë fund terrorit rus tani, Ukraina parandalon agresionin e mundshëm kundër Moldavisë, Rumanisë, shteteve baltike dhe të gjitha vendeve tona.

Është thelbësore që Ukraina të ketë mjetet e nevojshme për të mposhtur terrorizmin rus tani, në mënyrë që askush tjetër të mos përballet me veprimet agresive të Rusisë në një shkallë më të gjerë në të ardhmen".


Lajmi kryesor:

Lufta në Ukrainë/ Rumania do t'i dhurojë Ukrainës një sistem Patriot! Korea e Jugut do të rishqyrtojë vendimin e saj për furnizimin me armë të Kievit


Xh.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Shefja e Onkologjikut: Të jesh me kancer s’do të thotë se je e paaftë për punë

Shefja e Onkologjikut: Të jesh me kancer s’do të thotë se je e paaftë për punë