Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë rusët

Zelensky: Ukraina nuk do t'i falë rusët

Presidenti Volodymyr Zelensky dënoi sulmet me raketat ruse në Ukrainë më 31 dhjetor, duke theksuar se as Ukraina dhe as bota nuk do ta falnin kurrë "terrorin rus" vdekjeprurës. Deklarata e Zelensky vjen disa orë pasi Rusia lëshoi mbi 20 raketa lundrimi në Ukrainë, nga të cilat ushtria e Ukrainës thotë se Forcat Ajrore rrëzuan 12.

“Një shtet terrorist nuk do të marrë falje, dhe ata që japin urdhra për sulme të tilla, që e kryejnë atë, nuk do të marrin falje, për ta thënë butë”, tha Zelensky në një vido-mesazh.

Që nga ora 18:00 e datës 31 dhjetor, të paktën një person u vra dhe mbi 30 u plagosën gjatë sulmit të Vitit të Ri.

"Disa valë sulmesh me raketa në natën e Vitit të Ri, raketa kundër njerëzve - kjo nuk u bë nga njerëzit," shtoi Zelensky.

Në të njëjtën video, Zelensky foli shkurt në rusisht, duke thënë se presidenti rus Vladimir Putin po bën vetëm një luftë brutale për të mbetur në pushtet dhe “ai nuk kujdeset” për vendin e tij dhe njerëzit që jetojnë atje.

Fjalimi i rrallë i Zelenskyt për publikun rus pason fjalimin me video të ministrit të Mbrojtjes të Ukrainës më 30 dhjetor, ku ai paralajmëroi rusët se udhëheqja e tyre po përgatit një valë të re mobilizimi dhe planifikon të mbyllë kufirin brenda një jave.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi bën llogaritë 'e xhepit' të Moskës: Ka raketa vetëm për tre sulme në shkallë të gjerë! 4 të vrarë dhe 50 të plagosur në bastisjet ruse të Vitit të Ri


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Në kërkim për ndërtim të paligjshëm, biznesmeni nga Saranda kërkon lirinë nga arratia, i refuzohet pas 7 seancash

Në kërkim për ndërtim të paligjshëm, biznesmeni nga Saranda kërkon lirinë nga arratia, i refuzohet pas 7 seancash