Zgjatet ora policore, qeveria kosovare miraton ndryshimin e masave anti-COVID

Foto ilustruese

KOSOVË- Për shkak të përmirësimit të situatës epidemiologjike të përmirësuar, qeveria kosovare ka aprovuar ndryshimin e masave anti-COVID të propozuara nga Ministria e Shëndetësisë.

Ora policore do të jetë e ndryshme, në varësi të numrit të infektimeve dhe viktimave.

Për zonën e kuqë, qe nënkupton mbi 150 qytetarë të infektuar për 100 mijë banorë brenda javës ora policore do të jetë nga 05:00-21:30, me përjashtim të rasteve emergjente.

Bizneset të cilat kryejnë aktivitet ekonomik në zonat e kuqe kanë të drejtë të operojnë nga 05:00-21:00.

Për zonat me më pak infektime nga COVID-19, ora policorë do të jetë nga 05:00-22:00.

Pika e cila ka mbetur e pandryshuar është ajo e pajisjes së testit negativ nga koronavirusi, të qytetarëve të cilët kalojnë kufirin kosovar dhe vijnë nga vende me rrezik të lartë.

Ndërkohë, pritet që në lidhje me situatën dhe me vendimin e marrë për shkurtimin e orës policore ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj do të mbajë konferencë për media në orën 15:00.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

’Pa Gjurmë’/ Zhdukja e Bleona Matës reagon nëna e Begzim Isës: Vajzën nuk e rrëmbeu im bir, por gjejeni…