Zgjedhjet parlamentare/ Meta nis konsultimet për caktimin e datës! Fton të premten në 11:00 Ramën! Në 12:00 Bashën

TIRANË- Presidenti Ilir Meta ka nisur konsultimet me partitë politike për caktimin e datës së zgjedhjeve të Përgjithshme parlamentare 2021. Për këtë çështje, kreu i shtetit ka ftuar ditën e premte në orën 11:00 në një takim kryeministrin Edi Rama, si kryetar i Partisë Socialiste në Presidencë. Ftesa i është dërguar kreut të grupit parlamentar socialist dhe mban datën e sotme, 1 shtator 2020.

"Presidenti i Republikës, Ilir Meta në mbështetje të kompetencave të tij Kushtetuese, neni 90 gërma "gj", pas hyrjes në fuqi të ndryshimeve konsensuale në Kodin Zgjedhor të miratuara në ligjin nr. 101/2020, si dhe në vijim të traditës së mirë, ka vendosur nisjen e procesit të konsultimeve me partitë politike me qëllim caktimin e datës së zgjedhjeve të ardhshme për Kuvendin e Republikës së Shqipërisë. Për këtë, Presidenti i Republikës fton në takim ditën e premte datë 04.09.2020 ora 11:00 pranë Institucionit të Presidentit të Republikës, Kryetarin e Partisë Socialiste z. Edi Rama dhe/apo persona të tjerë të autorizuar prej tij. Me besim në vlerësimin e këtij procesi të rëndësishëm", shkruhet në ftesë.

Ndërkohë, burime për Report Tv bëjnë me dije se një orë më pas, më konkretisht në 12:00, Meta ka thirrur në takim dhe kryedemokratin Lulzim Basha. Referuar të njëjtave burime, mësohet se Basha e ka konfirmuar takimin. Sipas marrëveshjes së 5 Qershorit e cila hyri në fuqi rreth 10 ditë më parë, periudha zgjedhore më e afërt, kur mund të mbahen zgjedhjet e përzgjidhme është ajo e prill majit të 2021.

Letra dërguar kreut të grupit PS

Letra dërguar sekretarit të përgjithshëm të PD

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Zgjedhjet: 01/09/2020 20:51

  Po ky c'pune ka me konsultime per zgjedhjet,nuk eshte i depolitizuar? Partite mbajne vete pergjegjesi para ligjit, ligji nuk eshte prone private e ketij hajduti. Mos i varni ujkut melcite ne qafe te sabotoje zgjedhjet e te beje Shqiperine mish mash,injoroheni po qe se ka ligj.

  Përgjigju
 • O tej: 01/09/2020 13:19

  O Meta hajduti

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS