Zgjedhjet e 25 prillit, delegacioni i ODIHR vjen në Shqipëri, 5 ditë takime me krerët e partive

Zgjedhjet e 25 prillit, delegacioni i ODIHR vjen në Shqipëri, 5 ditë takime me krerët e partive

Foto ilustruese

Prej të dielës, 24 janar, misioni i ODIHR ka nisur vizitën 5 ditore në Tiranë për t’u njohur më nga afër me punën përgatitore  për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Këtë të hënë, përfaqësues të ODHIR, zhvilluan takime me kreun e grupit të PS, Taulant Balla në selinë rozë dhe po ashtu me zv ministrin e Jashtëm Agron Tare.

Tare shprehet se Shqipëria është e përkushtuar të përmbushë të gjitha rekomandimet e ndërkombëtarëve për zgjedhjet. Ai vlerësoi qasjen bashkëpunuese të institucioneve të ODIHR me Shqipërinë, në lidhje me zgjedhjet. Në axhendë, misioni i OSBE, përfshin takime dhe dy partitë më të mëdha opozitare, PD dhe LSI.

Ministria e Jashtme e Shqipërisë, ka bërë të ditur se ka qenë zv. ministri i Jashtëm Agron Tare ka pritur sot një delegacion të OSBE-së. Në një postim që ka bërë në rrjetet sociale, Tare është shprehur se Shqipëria është e përkushtuar të përmbushë të gjitha rekomandimet e ndërkombëtarëve për zgjedhjet.

“Shqipëria është e përkushtuar të përmbushë shumicën e rekomandimeve të OSBE-ODIHR mbi zgjedhjet”, -deklaroi Tare.

Ai vlerësoi qasjen bashkëpunuese të institucioneve të ODIHR me Shqipërinë, në lidhje me zgjedhjet.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Tabaku në Këshillin e Integrimit: Duhet bashkëpunim me shoqërinë civile për të ardhmen në unionin evropian

Tabaku në Këshillin e Integrimit: Duhet bashkëpunim me shoqërinë civile për të ardhmen në unionin evropian