Haradinaj në 24 korrik në Hagë, por si kryeministër: Do të qëndroj deri në krijimin e qeverisë së re! Zgjedhjet e reja 8 Shtator?

PRISHTINE-Zgjedhjet e parakohshme në Kosovë mund të zhvillohen në datë 8 shtator. Data citohet nga mediet në Kosovë, bazuar te burimet nga Presidenca. Sipas burimeve të RTK-së, Presidenti Thaçi ka vendosur që në përputhje me afatet kushtetuese e ligjore, të shpallë zgjedhjet e jashtëzakonshme në 8 shtator, por ende nuk është zyrtare. Sipas interpretimeve ligjore, zgjedhjet e jashtëzakonshme duhet të mbahen jo më herët se 30 ditë dhe jo më vonë se 45 ditë.

Ndërkohë që sot kryeministri ende në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj u është drejtuar një letër krerëve të institucioneve dhe kryetarëve të partive opozitare, ku i njofton për dorëheqjen e parevokueshme nga drejtimi i qeverisë. Por deri në zgjedhjen e qeverisë së re, Haradinaj thotë se do të vazhdoj kryerjen e detyrave kushtetuese si Kryeministër.

Haradinaj e dha dorëheqjen në datë 19 korrik. Ish-komandanti i UCK-së për zonën e Dukagjinit, do të merret në pyetje nga prokuroret e specializuar në Hagë më 24 korrik 2019 sipas medieve në Kosovë. Pra pavarësisht se në 19 korrik deklaroi se nuk mund të shkonte në Haga duke mbajtur postin e kryeministrit të Kosovës, pritet që të ndodhë e kundërta, pasi sot Haradinaj në letrën drejtuar institucioneve tha se do te qendronte deri ne zgjedhjen e qeverise se re, qe do te dale nga zgjedhjet e parakohshme. 

Sot, përmes një letre, i kam njoftuar krerët e institucioneve dhe liderët e partive politike të përfaqësuara në Kuvend, për vendimin e dorëheqjes sime të parevokueshme nga funksioni i Kryeministrit të Republikës së Kosovës. Në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Kosovës dhe ligjet e aplikueshme, kam ftuar që të ndërmerren hapat e nevojshëm për shpalljen e zgjedhjeve të përgjithshme nacionale, në mënyrë që e drejta për të zgjedhur t’i kthehet sovranit. Deri në zgjedhjen e Qeverisë së re, do të vazhdoj kryerjen e detyrave kushtetuese si Kryeminister dhe Qeveri në dorëheqje”, shprehet ai.

d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Deri në 80 mijë lekë gjobë për përdorimin e celularit në timon, jeni dakord?

Komento