Zgjedhjet e pjesshme lokale, Spaho nga Komisioni i Rithemelimit:Do të bëjmë fushatë me flamujt e PD-së! Logu: Përpjekje për të krijuar konfuzion tek demokratët

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi regjistroi koalicionin e partive LSI dhe PDK nën logon “Shtëpia e lirisë” në zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit, por nuk njeh Komisionin e Rithemelimit. Pavarësisht se të 6 emrat e kandidatëve për kryetar bashkie janë bërë nga Komisioni i Rithemelimit të Sali Berishës, ato do të kërkojnë vota për LSI-në dhe PDK-në. Por Edmond Spaho, nga Komisioni i Rithemelimit, i ftuar në emisionin 'Pa Protokoll' në Report Tv, thotë se ato do të kërkojnë vota në emër të demokratëve, e madje do të përdorin flamur e logo të PD-së.

'Ligji nuk na pengon të përdorim simbolet tona. E gjithë fushata do jetë me flamur e logo të PD-së. Do u themi votoni Spahiun në Shkodër dhe demokratët do të dinë se kë do të votojnë. 'Shtëpia e Lirisë' ka simbolin e vet. Do jenë emrat e kandidatëve, qytetarët që do të votojnë në mendjen e tyre e dinë shumë mire. 'Mënyrën sesi reagojnë qytetarët do të shohim në fushatë. Ne hyjmë në garë kundër Edi Ramës dhe hyjmë për të fituar në 6 bashkitë. Unë nuk mendoj se e dëmton opozitën, pasi realiteti ka treguar se pjesa dërrmuese janë me Komisionin e Rithemelimit'- tha Spaho.

Nga ana tjetër, Spaho theksoi se Lulzim Basha është i shkarkuar nga anëtarësia e PD-së dhe se është vetëm kryetar i Edi Ramës. Sipas Spahos gjykata e ka vonuar vendimin për miratimin e ndryshimeve statutore të miratuar në Kuvendin e 11 dhjetorit, në mënyrë që Berisha mos të regjistrohej me logon e PD-së.

'Akoma nuk është shqyrtuar nga gjykata, në mënyrë që mos të regjistrohej! Basha është i shkarkuar. Lulzim Basha është kryetar i Edi Ramës, kundër vullnetit të gjithë anëtarëve të PD.'- tha Spaho.

Ndërsa Marash Logu, përfaqësues ligjor i PD-së në KQZ u shpreh se me vendimmarrjen e KQZ-së u vendos ligjshmëria, dhe se interesi i demokratëve është që të pengojnë çdo lloj përpjekje për të krijuan konfuzion tek demokratët.

'Në fletën e votimit mund të jetë Shtëpia e Lirisë dhe në kllapa dy partitë. Me vendimmarrjen e KQZ-së në mënyrë që të vendoset ligjshmëria. Interesi i PD-së është që të pengojnë çdo lloj përpjekje për të krijuan konfuzion tek demokratët.'- tha Logu.

M.Q./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë