Zgjedhjet e 6 marsit, Meta: Nuk u konsultova me partitë politike për të shmangur polemikat me PD-në! Deputeti Basha s'më ka dëgjuar asnjëherë! Sali Berisha i njeh mirë rregullat e lojës

Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta, në një intervistë për emisionin 'Quo Vadis' ka sqaruar se përse nuk ka bërë konsultime me partitë politike për dekretimin e 6 marsit si një datë për mbajtjen e zgjedhjeve të pjesshme vendore. Meta deklaroi se për të evituar çdo debat dhe polemikë me Partinë Demokratike, zgjodhi të takonte vetëm kreun e grupit parlamentar të PS, Taulant Ballën.

“Për te evituar çdo debat dhe polemike me PD-në, e cila bojkotoi zgjedhjet e fundit vendore, bëra zgjedhjen që në takim për zgjedhjet e 6 marsit të thërrisja kreun e grupit parlamentar të PS-së”-tha Meta.

Kreu i shtetit theksoi se asnjë nga palët nuk ka pasur interes që të hynte në zgjedhje por theksoi se është interesi i qytetarëve që të zgjedhin drejtuesin për 6 bashkitë pa kryetar.

“Asnjë nga palët nuk ka pasur interes që të hy në zgjedhje. Është interesi i qytetarëve tashmë që të zgjedhin në këto 6 bashki dhe të kemi një kryetar i cili do vendosi vetë dhe nuk do varet nga një ministër apo kryetar partie.”-theksoi Meta.

Presidenti Meta i kërkoi qytetarëve që të mos e shesin votën e tyre, në mënyrë që nesër t’u kërkojnë llogari të zgjedhurve.

“E rëndësishmja në zgjedhjet e 6 marsit, është procesi demokratik i tyre, pjesëmarrja në votime, qytetarët të mos shesin votën që, të kenë mundësi nesër tu kërkojnë llogari të zgjedhurve  të tyre. Populli i 2 marsit, është ai popull që njeh respektin dhe dinjitetin e demokracisë dhe të lirisë”-deklaroi Meta.

Meta nuk la pa komentuar kryedemokratin Lulzim Basha teksa tha se është përpjekur ta ndihmojë duke i treguar të gjitha rrugët për ta shpëtuar nga rruga që ai ndoqi. Sakaq, Presidenti theksoi se Basha ka bërë të kundërtën që kreu i shtetit i ka thënë. Ndër të tjera Meta e quajti Bashën deputet.

"Për z.Basha unë jam përpjekur t'i qendroj afër dhe ta ndihmoj duke i treguar të gjitha rruget për ta shpëtuar nga rruga që ai ndoqi. Tani e kam të pamundur ta ndihmoj më sepse e paralajmërova që me "oren", me bojkotin e reformës në drejtesi, me çadren, me djegien e mandateve, me zerimin e pushtetit vendor, me prishjen e marreveshjes së 5 qershorit e shumë të tjera dhe ai nuk më dëgjoi. Tani le të vazhdoje rrugen që ka zgjedhur. Lulzim Bashën, unë e kam kuptuar herët, për marrëdhënien armiqësore që ai, ka me të vërtetën. Ai ka bërë të kundërtën e asaj që i kam kërkuar dhe që është e drejta, duke nisur që nga bojkoti i zgjedhjeve, çështja e Teatrit Kombëtar si dhe prishja  marrëveshja së 5 qershorit, i cili mori udhëzimin për prishjen e kësaj marrëveshje. Gjithësesi unë jam i hapur ta pres në takim deputetin Basha"-u shpreh Meta.

Ndër të tjera, Meta, deklaroi se me ish-kryeministrin Sali Berisha ke dëshirë të bashkëpunosh pasi ai i njeh mirë rregullat e lojës.

"Me Berishën ke dëshirë të bashkëpunosh, të luftosh, i njeh rregullat e lojës, një vlerësim që s'ka njeri që nuk e di. Mund të mos jem dakord për një veprim, një sjellje, por ai ka një raport të drejtë me interesin kombëtar. Baza e bashkëpunimit tim me cilindo është me popullin e 2 marsit, popullin e dinjitetit dhe demokracisë."-tha Meta.

Më Presidenti Ilir Meta dekretoi 6 marsin si datën për mbajtjen e zgjedhjeve të pjesshme lokale në 6 bashki, përkatësisht në Durrës, Shkodër, Rrogozhinë, Lushnje, Vorë dhe Dibër.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Presidenti i ri do të jetë një prej emrave të propozuar nga opozita?×

Lajmi i fundit

John

10 mln euro grante për Start Up-et për sipërmarrësit e rinj, ministrja Bilali në ‘Pa Protokoll’: Aplikimet të hapura që nga 16 maji, ja 3 kategoritë që përfitojnë