Zgjedhjet në Izrael, Europa shikon me kujdes zhvillimet

Zgjedhjet në Izrael, Europa shikon me kujdes zhvillimet

Kushdo që do të ulet në karrigen e kryeministrit të Izraelit ka pak shanse që situata në Bregun Perëndimor të ndryshojë.

Bashkimi Evropian po ndjek me vëmendje rezultatet e zgjedhjeve në vend, të cilat për momentin shohin Likud - partinë e kryeministrit Netanyahu - nën një vend në parlament në krahasim me rivalin e tij, centrististin Benny Gantz.

Pas një dekade në pushtet, "Bibi" (siç e quajnë izraelitët) mund ti jape lamtumirën rolit udhëheqës në qeveri.

Në lojë, megjithatë, nuk është vetëm procesi i paqes në Lindjen e Mesme, por edhe marrëdhëniet me BE, të cilat u përkeqësuan kryesisht për shkak të mbështetjes së Brukselit për marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Bashkimi Evropian gjithashtu ka kërkuar prej kohësh një zgjidhje për konfliktin izraelito-palestinez që përfshin krijimin e dy shteteve.

Referenca e fundit për ligjin ndërkombëtar erdhi vetëm të mërkurën, pas qëllimit të qeverisë izraelite për të shtrirë influencën në Luginën Jordan.

"Ne kërkojmë që Izraeli t'i japë fund të gjitha vendbanimeve dhe të çmontojë ato të ngritura në mars 2001", tha një zëdhënës i Komisionit Evropian.

Sidoqoftë, fakti që Netanyahu dhe Gantz dëshirojnë të vazhdojnë zgjerimin e Izraelit në Bregun Perëndimor ngre shqetësime midis eurodeputetëve, të mbledhur në Strasburg për seancën plenare.

"Ky nuk është momenti i konfrontimit, nuk është koha për të rritur konfliktet. Është koha për të bërë marrëveshje që shkojnë në drejtimin e duhur dhe Bashkimi Evropian duhet të jetë i gatshëm të kërkojë një mënyrë për të dialoguar ".

Por disa qeveri evropiane po shikojnë mundësinë e transferimit të ambasadës së tyre në Jeruzalem siç vepruan Shtetet e Bashkuara, duke minuar më tej procesin e paqes.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS

'S'i bashkon raporti, por leku' PS dhe PD votojnë pro një page shpërblim për orët shtesë në Komisionin e TIMS